Belediyelerde çocuklara yönelik uygulanan sosyal politikalar: İstanbul Büyükşehir Belediyesi örneği
Social policies implemented to children in municipalities: The case of İstanbul Metropolitan Municipality
  1. Tez No: 533365
  2. Yazar: SEMA TOMRUKÇU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHARREM ES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyal Hizmetler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Public Administration, Social Services, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Politika Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de belediyelerde çocuklara yönelik uygulanan sosyal politikaları İstanbul Büyükşehir Belediyesi örneğinde 2010-2016 yılları arasında incelemek amaçlanmaktadır. Bu çalışma, Türkiye'de belediyelerin çocuklara yönelik uyguladığı sosyal politikaları bir büyükşehir belediyesinin çocuklara ne derece uyguladığı konusunda bir fikir vermesi açısından önemlidir. Bu çalışma, Türkiye'de belediyelerde çocuklara yönelik uygulanan sosyal politikaların İstanbul Büyükşehir Belediyesi örneğinde incelenmesini kapsamaktadır. Araştırma sürecinde İstanbul Büyükşehir Belediyesinin 2010-2016 yılları arasındaki faaliyet raporları incelenmiştir. Çalışmanın sonucunda İstanbul Büyükşehir Belediyesinin sosyal hizmet alanında çocuklara yönelik uyguladığı sosyal politikaların yeterli düzeyde olmadığı ve mevcut sosyal hizmet uygulamalarıyla çocuklara yeterli hizmet sunmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the social policies implemented to children in municipalities in Turkey in the case of Istanbul Metropolitan Municipality between the years 2010-2016. This study is important to give an idea of how a metropolitan municipality implements the social policies implemented to children in municipalities in Turkey. This study covers the examination of social policies implemented to children in municipalities in Turkey in the case of Istanbul Metropolitan Municipality. During the research process, the annual reports of the Istanbul Metropolitan Municipality between 2010-2016 were examined. As a result of the study, it is seen that the social policies implemented to children by the Istanbul Metropolitan Municipality in the field of social work are not sufficient and the Istanbul Metropolitan Municipality does not provide enough services to children with the existing social work implementations.