Televizyonun bilgilendirme işlevi üzerine bir örnek: 'Süper Dadı' adlı programın incelenmesi
An example on the information function of the television: Investigation of the program 'Super Nanny'
  1. Tez No: 533380
  2. Yazar: SEDA AKÇAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLİN TEREK ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 258
Özet
“Televizyonun Bilgilendirme İşlevi Üzerine Bir Örnek: ”Süper Dadı“ Adlı Programın İncelenmesi”adlı bu tezde amaç, bilgilendirme işlevine sahip olduğu düşünülen ve çalışmanın örneklemi olarak seçilen Süper Dadı programının içerik analizini yapmaktır. Giriş ve sonuç bölümleri haricinde dört bölümden oluşan çalışmada birinci bölümde; kitle iletişim aracı televizyon hakkında bilgilere yer verilmiştir. İkinci bölümde; televizyonun işlevlerinin yansıtılmasını sağlayan televizyon program türleri açıklanmış, bunlardan bilgilendirme işlevine sahip olanlar üzerinde durulmuştur. Televizyon aracılığıyla yapılan bilgilendirme işlevine sahip olan eğitim program örneklerinden bahsedilmiştir. Bu örneklerinden biri olan Süper Dadı programı örneklem olarak seçilmiştir ve bu programın özelliklerinden bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde ise; ikinci bölümde yer alan ailelerin özelliklerinden yola çıkarak çocuk eğitime yönelik yaklaşımlardan ve beslenme eğitiminden bahsedilmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise programdaki eğitimlerden 'yemek eğitimi' üzerine içerik analizi yapılmaya çalışılmıştır. Süper Dadı tarafından çocuklarının yemek yemeleri konusunda sorun yaşayan ailelere verdiği bilgiler ile çeşitli kaynaklar taranarak tarafımdan oluşturulan ve çocuklarda yemek yeme alışkanlığı kazandırma yolları için belirlenen 20 maddenin karşılaştırılması yoluyla analiz yapılmış ve çalışma sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
An Example on Television Information Function: In this thesis called olarak Super Nanny düşün, the aim is to analyze the content of the Super Nanny program, which is thought to have an information function and is chosen as the sample of the study. In the first part of the study, which consists of four parts, except the introduction and conclusion sections; information about the mass media. In the second part; television program types that provide the reflection of the functions of the television are explained. Examples of training programs that have the function of informing via television are mentioned. One of these examples, Super Nanny, was selected as a sample program and mentioned the features of this program. In the third section; In the second part of the study, it was mentioned about the characteristics of the families and the approaches towards child education and nutrition education. In the last part of the study, content analysis on den cooking education 'was tried to be done. The information given by the Super Nanny to families who had problems in eating their children was analyzed by means of a comparison of the 20 items which were created by me and scanned for the habit of eating in children and the study was terminated.