Küresel rekabet endeksi ile inovasyon ve makroekonomik göstergeler arasındaki ilişkinin analizi
Analysis of the relationship between global competitiveness index with innovation and macroeconomic indicators
  1. Tez No: 533398
  2. Yazar: YELİZ AYNAOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEVHİBE TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, İşletme, Econometrics, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Değişen rekabet ortamında ekonomilerin rekabet üstünlüğü sağlaması önemli bir unsurdur. Ülkelerin rekabet üstünlüğü sağlayabilmesi için de hangi göstergelere, hangi koşullara göre hareket edeceğini nelere önem vermesi gerektiğini belirlemesi gerekir. Bu sebeple çalışmada rekabet ölçütü olarak Küresel Rekabet Endeksi kullanılmıştır. Küresel Rekabet Endeksi ile ihracat/GSYİH, satın alma gücü paritesine göre düzenlenmiş kişi başı GSYİH, işgücü verimliliği, AR-GE/GSYİH ve patent sayıları ile arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışmada Avrupa Birliği üye ülkeleri ve 2008-2017 yılları kullanılarak panel veri seti ve sabit ekiler modeli kullanılmıştır. İhracatın GSYİH'deki payının, satın alma gücü paritesine göre düzenlenmiş kişi başı GSYİH'nin Küresel Rekabet Endeksi üzerindeki etkileri pozitif çıkmıştır. İşgücü verimliliği, AR-GE'nin GSYİH'deki payı, patent sayılarının rekabetçilik üzerindeki etkisi ise negatif çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The competitive advantage of economies in a changing competitive environment is an important factor. In order for countries to achieve a competitive advantage, they need to determine what indicators and conditions they should act on. For this reason, the relationship between Global Competitiveness Index and exports/GDP, per capita GDP, labor productivity, R&D/GDP and patent numbers arranged according to purchasing power parity is examined. In the study, panel data set and fixed crop model were used by using the member countries of the European Union and 2008-2017. The effects of the share of exports in the GDP on the Global Competitiveness Index of GDP per capita regulated by purchasing power parity were positive. Labor productivity, the share of R&D in GDP and the effect of patent on competitiveness were negative.