Kadınların mizaç ve karakter özelliklerinin gebelik dönemindeki depresyon üzerine etkisi
The effect of women's mute and character specifications on depression in pregnancy period
  1. Tez No: 533402
  2. Yazar: FUNDA ES
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERT AKCANBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Gebelik depresyonu, anne ve bebek üzerinde sağlığa dayalı olarak ciddi sorunların meydana gelebildiği bir depresyon özelliğindedir. Bu durum sık bir şekilde denk düşülen ruhsal bozukluklar ile ilişkili olabilmektedir. Bu yönde sorunsallıkların kendisini göstermesi, çeşitli etkenlere dayalı olarak meydana gelebilmektedir. Bu kapsamda gerçekleştirilen çalışmalara dayalı olarak gebelik döneminde depresyonun görülme sıklıkları, kişinin hem mizaç hem de karakter özelliklerine göre önemli bir düzeyde olabilmektedir. Bu nedenle kadınlarda mizaç ve karakter özelliklerinin değerlendirilerek depresyon ile ilişkisi değerlendirilebilmelidir. Bu yönde araştırma çerçevesinde kadınların mizaç ve karakter özelliklerinin, gebelik dönemindeki depresyon etkisi değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre, araştırmaya katılan kişilerin gebeliklerinin 3. ve 5. ayında olduğu, yenilik arama, sebat etme ve kendi kendini aşma alt boyutları arasında anlamlı bir ilişkinin olduğu, zarardan kaçınma, ödül bağımlılığı, kendi kendini yönetme ve iş birliği yapma alt boyutları arasında anlamlı bir ilişkinin olmadığı, araştırmaya katılan annelerin yarısından fazlasının önceden gebelik geçirdikleri, katılımcıların eğitim grupları, ekonomik durumları ve evde birlikte yaşadıkları kişi bakımından yenilik arayışı, zarardan kaçınma, ödül bağımlılığı, sebat etme, kendi kendini yönetme, iş birliği yapma ve kendi kendini aşma puanları ile depresyon düzey puanları arasında farklılık göstermediği, ancak aynı ölçütlerin aile gelir gruplarında depresyon puanları ile bağlantılı olduğu belirlenmiştir. Bu durumlar, annelerin depresyon ölçüsünde söz konusu olaylardan etkilenmede mizaç ve karaktere bağlı farklılıkların olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Pregnancy depression is a depression that can cause serious problems on the mother and the baby. This may be associated with frequent psychiatric disorders. In this direction, the problematic manifestations may occur depending on various factors. Based on the studies carried out within this scope, the frequency of depression during pregnancy can be significant in terms of both temperament and character characteristics of the person. Therefore, the relationship between temperament and character traits in women should be evaluated. In this study, the temperament and character traits of women and the effect of depression during pregnancy were evaluated. According to the findings of the study, it was found that there was a significant relationship between the sub-dimensions of innovation search, persistence and self-transcendence, where the participants of the study were in the 3rd and 5th months of their pregnancy, avoidance, reward dependence, self-management and cooperation. There is no significant relationship between the dimensions of the participants, more than half of the mothers who participated in the study in advance, the participants' education groups, their economic situation and the search for innovation in terms of the people they live in together, harm avoidance, reward dependence, persistence, self-management, cooperation and self- It was determined that there was no difference between the depression scores and the scores of depression, but the same criteria were associated with depression scores in the family income groups. These cases show that mothers have differences in temperament and character in terms of depression.