İon düzeninde frizin kökeni ve gelişiminin incelenmesi
Research of origin and development of the frieze in the ionic order
- Tez No: 533404
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜJDE PEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 266
Özet
Tez kapsamında, İon frizinin kökeni ve gelişimi, seçilen yayınlaşmış örnekler üzerinden incelenerek Yakındoğu'dan İtalya'ya geniş bir coğrafyada ele alınmıştır. Friz teriminin çeşitli anlamlar içeren etimolojisi nedeniyle frizin hem mimaride hem mimari dışındaki yeri tartışılmıştır. Örnekler dekorasyon fikrinin ortaya çıktığı dönemden, İon düzeninde frizin kullanımının yaygınlaştığı döneme kadar geniş bir zaman diliminden seçilmiştir. İon düzeninde frizin gelişimini takip edebilmek için bezemesine göre tipolojik olarak sınıflandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the thesis, the origin and development of Ionic frieze were examined through selected published examples and it was handled from Near East to Italy in a wide geography. Due to the etymology of the term which has various meanings, the place of the frieze both in and apart from the architecture is discussed. For this reason, the examples were chosen in a wide time span, from the period when the idea of decoration emerge until the prevalent use of the frieze in the Ionic order. In order to follow the development of the frieze in the Ionic order, it is classified typologically according to its decoration.