Adaptation of the effective lifelong learning inventory (ELLI) in Turkish
Etkili yaşam boyu öğrenme envanteri (ELLI) 'nin Türkçeye adaptasyonu
  1. Tez No: 533419
  2. Yazar: SEMA KARAKUŞ BERG
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE MÜNİRE ERDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Etkin Yaşam Boyu Öğrenme Envanteri (ELLI), öğrencilerin öğrenme gücünü, elde edilen öz raporlarla“teşhis etmek”ve öğrenmeyi öğrenme üzerine yedi boyutta diyaloğu başlatmak için kullanılan, sübjektif beyana dayalı bir envanterdir. ELLI aynı zamanda geliştirebilecekleri kapasitelerin farkına varmalarını sağlamak için öğrencilere serbest alanlar yaratmakta bir fırsat olarak da kullanılabilir. Bu çalışmanın amacı da geçerlilik ve güvenirlik çalışması yapılarak Etkin Yaşam Boyu Öğrenme Envanteri (ELLI)'nin Türkçe'ye uyarlanmasıdır. Envanter, 2004 yılında Ruth Deakin Crick, Patricia Broadfoot ve Guy Claxton tarafından geliştirilmiştir. Araştırmanın dilsel eşdeğerlik çalışmasında, envanterin Türkçe ve orijinal formlarının toplam puan ve alt boyutları arasında arasında yüksek bir Pearson ve Spearman korelasyon katsayıları ölçülmüştür. Geçerlilik ve güvenirlilik için yürütülen çalışmaya farklı okulların 5-12 sınıflarında okuyan 552 öğrenci katılmıştır. ELLI nin Türkçe formunun Cronbach Alpha güvenirlilik katsayıları tüm form için .90; değişimve öğrenme, eleştirel merak, anlamlandırma, yaratıcılık, öğrenme ilişkileri, stratejik farkındalık, dayanıklılık için sırasıyla 0.73, 0.62, 0.66, 0.74, 0.69, 0.81 ve 0.83 olarak bulunmuştur. Verilere ilişkin boyutların uygunluğunu test etmek için, toplanan veriler üzerinde doğrulayıcı faktör analizi gerçekleştirilmiştir. Doğrulayıcı faktör analizinin sonuçları seçilen Türk örnekleminde oldukça zayıf olmasına rağmen, boyutlar verilerle genel olarak makul bir uyum göstermekte olduğu gözlemlenmiştir. RMSEA, 0.05'in altında bulunmuş; üç madde dışında birçok maddenin oldukça iyi seviyelerde orijinal formla kabul edilebilir uyum göstermiştir. ELLI anketini, öğrenme eğilimleri üzerine yapılacak olan uluslararası araştırmalarda farklı ülkelerden alınan verilerle karşılaştırmalı olarak araştırmaya imkan yaratması açısından, olduğu gibi tüm maddeleri ile tutulabileceği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim of present research is adaptation of ELLI, which was developed by R. Deakin Crick, P. Broadfoot, G. Claxton in 2004, into Turkish by carrying a language equivalency, reliability and validity study. It is a Likert-type, online inventory to diagnose, track and develop learning power of students by a subjective self report. Results could be used as an opportunity to create free learning spaces for them to become aware of learning to learn capacities they can develop. A strong positive Pearson ve Spearman correlation has been found between the total scores and seven dimensions of Turkish and that of English forms of ELLI in the language equivalency study. 552 students studying in grades 5-12 were completed online ELLI Turkish Questionnaire for validity and reliability study. The Cronbach Alpha reliability coefficient of Turkish version of ELLI has been found .90; and that of its dimensions' values have been changed between .62 and .83. Confirmatory Factor Analysis was performed on the collected data to test goodness of fit of the dimensions in relation to the data. Although the confirmatory factor analytic results were showing quite poor fit for the Turkish sample, overall the dimensions showed a reasonable fit within the data. The RMSEA is below 0.05, except the three weak items, rest of the items' fit at good levels. It has been decided to keep all Turkish version of ELLI questionnaire items as it is for cross-cultural researches to explore learning dispositions comparatively using international data collected from different countries.