Gençlerin yaşam boyu öğrenme becerileri ve yeterliklerinin belirlenmesi
Determining young people's lifelong learning skills and competencies
  1. Tez No: 794775
  2. Yazar: AYŞEGÜL AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP TÜFEKÇİ ASLIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Çalışmanın amacı, Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı Gençlik Merkezlerinden faydalanan gençlerin yaşam boyu öğrenme becerilerini ve yeterliklerini belirlemektir.. Bu araştırma betimsel bir araştırma olup, hem nicel hem de nicel yöntemlerle tasarlanmıştır. Araştırmanın evrenini, Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı Ankara ilinde Gençlik Merkezinden faydalanan toplam 101.341 genç oluşturmuştur. Ayrıca Ankara ilinde Altındağ, Beypazarı, Çankaya, Çubuk, Keçiören, Yenimahalle ilçelerindeki Gençlik Merkezlerinde ölçek geçerlik ve güvenirliğini arttırmak amacıyla ölçek uyarlama çalışmaları için ön uygulama yapılmıştır. İlçelerden ikisi taşra merkez ilçeleri ve dördü merkez ilçeleri temsil etmek üzere seçkisiz örneklem yöntemi kullanılmıştır. Yaşam Boyu Öğrenmede Anahtar Yeterlikler Ölçeği ile Etkili Yaşam Boyu Öğrenme Ölçeği bu çalışmanın örneklem grubuna uygulanabilecek özellikte olup olmadığı geçerlilik, güvenilirlik (uyarlama) çalışması yapılarak belirlenmesinin ardından veri toplama amaçlı kullanılmıştır. Araştırmada gençlik liderlerinin, gençlerin yaşam boyu öğrenme beceri ve yeterliklerine yönelik görüşleri nitel görüşme formu ile belirlenmiştir. Yaşam boyu öğrenme algılarını belirlemek amacıyla Günüç, Odabaşı ve Kuzu (2014) tarafından geliştirilmiş olan Etkili Yaşam Boyu Öğrenme Ölçeği (EYBÖÖ) kullanılmıştır. Bu ölçek tek faktörlü 33 maddeden oluşmuştur. Araştırmacılar tarafından bu tek faktörlü yapının varyansı %41.68 olarak bulunmuş, uyum indeskleri de incelendiğinde iyi bir uyuma sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır. İç tutarlılık katsayısı Cronbach alfa (α)'nın .96 olduğu tespit edilmiştir. Bu ölçeğin, bireyin yaşam boyu öğrenmedeki başarısını ve yaşam boyu etkili öğrenmeyi sağlayan özelliklerin düzeyini değerlendirmek için yararlı bir araç olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Şahin, Akbaşlı ve Yanpar Yelken (2010) tarafından geliştirilen Yaşam Boyu Öğrenmede Anahtar Yeterlikler Ölçeği de araştırmada kullanılmıştır. 5'li likert tipindeki ölçek anadilde iletişim, yabancı dilde iletişim, bilim ve matematiksel temel yeterliği, dijital yeterlik, öğrenmeyi öğrenme yeterliği, sosyal vatandaşlık bilinci yeterliği, inisiyatif ve girişimcilik anlayışı yeterliği ve kültürel bilinç ve ifade yeterliği olmak üzere sekiz alt boyuttan oluşmaktadır. Seçkisiz örneklem yoluyla araştırma dışı tutulan ilçelerde 250 genç üzerinde denenerek Yaşam Boyu Öğrenme İçin Anahtar Yeterlikler Ölçeği ve Etkili Yaşam Boyu Öğrenme Ölçeğinden elde edilen veriler doğrultusunda ölçeklerin geçerlik ve güvenirlik çalışmaları tekrar yapılmıştır. Verilerin analizi için SPSS 28 veri analiz programı kullanılarak ANOVA, Post Hoc LSD ve t testleri yapılmıştır. Nicel verilerin elde edildiği ölçekler; gençlik merkezlerinden faydalanan 442 genç tarafından gönüllülük usulüne uygun olarak cevaplandırılmıştır. Araştırmanın nitel boyutunda veri toplamak üzere araştırmacı tarafından uzman görüşleri alınarak Gençlik liderleri ve Gençlik Merkezine görev yapan gençlik liderleri ile yapılacak görüşmeler için yarı yapılandırılmış bir görüşme formu hazırlanmıştır. Araştırmaya katılanlardan elde edilen sonuçlara göre araştırmaya katılan gençlerin etkili yaşam boyu öğrenme düzeylerinin yüksek olduğu, gençlik liderlerine göre gençlerde yaşam boyu öğrenme anahtar yeterliklerinden yabancı dilde/dillerde iletişim yeterliği, kültürel bilinç ve ifade yeterliği, öğrenmeyi öğrenme, dijital yeterlik ve inisiyatif alma ve girişimcilik yeterliği gözlemlenmiştir. En çok gözlemlenen yeterlik dijital yeterlik en az gözlemlenen ise yabancı dilde/dillerde iletişim yeterliği olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Gençlerde gözlemlenen yaşam boyu öğrenme becerilerine ilişkin eğitim almada istekli olma, iletişim ve işbirliği becerileri, yaratıcılık, dijital beceriler, merak, girişimcilik, öğrenmeyi öğrenme becerilerinin olduğu, dijital beceriler en fazla gözlemlenen becerilerden olduğu, öğrenmeyi öğrenme becerisinin ise en az gözlenen beceri olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the lifelong learning competencies of young people who benefit from Youth Centers affiliated to the Ministry of Youth and Sports by determining their lifelong learning skills and competencies. In line with this main purpose, it will also be examined what the lifelong learning needs of young people are and whether these needs differ in terms of different variables. This research was designed according to both descriptive and relational survey model. The population of the research consisted of a total of 101,341 young people who benefited from the Youth Center in Ankara under the Ministry of Youth and Sports. In addition, a preliminary application was made for scale adaptation studies in order to increase the validity and reliability of the scale in Youth Centers in Altındağ, Beypazarı, Çankaya, Çubuk, Keçiören, Yenimahalle districts in Ankara. Random sampling method was used to represent two of the districts as provincial central districts and four of them as central districts. When the Key Competencies Scale in Lifelong Learning and Effective Lifelong Learning Scale were evaluated as age range, it was used for data collection after determining whether this study could be applied to the sample group by conducting validity and reliability (adaptation) studies. The Effective Lifelong Learning Scale (EYBÖÖ) developed by Günç, Odabaşı and Kuzu (2014) and the Key Competencies Scale in Lifelong Learning developed by Şahin, Akbaşlı and Yanpar Yelken (2010) were used in the research to determine teachers' perceptions of lifelong learning. The 5-point Likert-type scale consists of eight sub-dimensions: mother tongue communication, foreign language communication, science and mathematical basic competence, digital competence, learning to learn competence, social citizenship awareness competence, initiative and entrepreneurship understanding competence, and cultural awareness and expression competence. The validity and reliability studies of the scales were carried out in line with the data obtained from the Key Competencies Scale for Lifelong Learning and Effective Lifelong Learning Scale, by testing on 250 young people in the districts excluded from the research by means of a random sample. ANOVA, Post Hoc LSD and t tests were performed using SPSS 28 data analysis program for data analysis. Scales from which quantitative data were obtained; It was answered on a voluntary basis by 442 young people benefiting from youth centers. In order to collect data in the qualitative dimension of the research, a semi-structured interview form was prepared for the interviews with the youth leaders and youth leaders working in the Youth Center by taking expert opinions by the researcher. According to the results obtained from the participants of the research, it has been observed that the young people participating in the research have high levels of effective lifelong learning, and according to the youth leaders, among the key competencies of young people in lifelong learning, communication competency in foreign languages/languages, cultural awareness and expression competency, learning to learn, digital competency and superiority, and entrepreneurship competency. . It was observed that the most observed competence was digital competence and the least observed competence was communication competence in foreign language(s).