Afganistan'da girişimcilik ve girişimcilik desteklerinin yerli ve yabancı yatırımcı açısından incelenmesi
Research of entrepreneurship and entrepreneurial supports in Afghanistan from domestic and foreign investor
- Tez No: 533424
- Danışmanlar: DOÇ. GÜLSEVİM YUMUK GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Günümüzde ülkelerin ekonomik olarak gelişimlerinde girişimcilik önemli bir rol oynamaktadır. Girişimcilik ile ülke ekonomileri rekabet gücü kazanırken mevcut pazarların yanı sıra potansiyel pazarlardaki fırsatlarda değerlendirilmektedir. Bu durum hem gelişmiş ülkeler için hem de az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler içinde girişimciliği önemli bir konuma getirmektedir. Bu bağlamda girişimcilik faaliyetleri güçlü doğal kaynaklara ve pazar fırsatlarına sahip olan Afganistan ekonomisi içinde değerlendirilmesi gereken önemli bir konudur. Araştırmada da Afganistan'daki girişimciliğin gelişmesine katkıda bulunmak amacıyla, ülkenin mevcut girişimcilik potansiyeli ve girişimcilik desteklerinin ortaya konulması yanında, yerli ve yabancı yatırımcılar açısından ülkede iş yapma kolaylığını sağlayacak unsurların belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu bağlamda ülkenin girişimcilik düzeyinin iyileştirilmesinde etkisi olacağı düşünülen dört adet uluslararası endeks (İş Yapma Kolaylığı, Bilgi ve İletişim Teknolojileri, Lojistik Performans, E- Devlet Kalkınma Endeksi) çalışma kapsamında ele alınmıştır. Çalışma sonucunda Afganistan'ın uluslararası endekslerdeki yeri dikkate alındığında girişimciler açısından cazip görülemeyecek düzeyde düşük bir konumda olduğu ve gerçekleştirilen kümeleme analizinde de Afganistan'ın geri kalmış ülkeler grubunda yer aldığı görülmektedir. Ayrıca Bilgi ve İletişim Teknolojileri, Lojistik Performans ve E- Devlet Kalkınma faaliyetlerinin ülkedeki İş Yapma Kolaylığını anlamlı ve pozitif olarak etkilediği ortaya konulmuştur. Bu bağlamda Afganistan'da girişimciliğin geliştirilmesine yönelik gerçekleştirilmesi gereken öncelikli yatırımların teknolojik erişim, teknoloji kullanımı, telekomünikasyon, online hizmetler, insan sermayesi, bilgi teknolojileri, yaratıcılık, uluslararsı taşımacılık ve lojistik yeterlilik yatırımlarına yönelik olması gerektiği anlaşılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Afganistan, Girişimcilik,
Özet (Çeviri)
Nowadays, entrepreneurship has a significant role in the economic developments of the countries. Entrepreneurship and the economics of the countries are gaining competitive power while the available markets and the opportunities of the potential ones are evaluated. It brings entrepreneurship to an important position for both developed countries and underdeveloped and developing countries. Therefore, entrepreneurial activities are a remarkable issue to be considered for the economy in Afghanistan, which has strong natural resources and market opportunities. The research also aims to set forth the existing entrepreneurship potential and entrepreneurial supports in Afghanistan as well as identifying the factors to provide the ease of doing business from domestic and foreign investors in order to contribute the development of entrepreneurship in that country. Thus, the study addresses four international indices (Ease of Doing Business, Information and Communication Technologies, Logistic Performance, E-Government Development Index), which are considered to have an impact on improving the entrepreneurial level of the country. As a result, it has been seen that Afghanistan is in a low position that cannot be appeal to the entrepreneurs in terms of its place in international indices and also it takes place under the group of underdeveloped countries in the cluster analysis performed. Moreover, it has been demonstrated that Information and Communication Technologies, Logistic Performance and E-Government Development activities have significantly and positively affected the Ease of Doing Business in the country. Therefore, it has been understood that the priority investments to be carried out for the development of entrepreneurship in Afghanistan should be directed towards technological access, use of technology, telecommunication, online services, human capital, information technologies, creativity, international transportation and logistics sufficiency investments. KEYWORS: Afghanistan, Entrepreneurship,