Impact of social marketing on social entrepreneurship and social innovation: Comparative studies of Afghanistan and Turkey
Sosyal pazarlamanın sosyal girişimcilik ve sosyal yenilikçilik üzerine etkisi: Afganistan ve Türkiye karşılaştırmalı araştırmaları
- Tez No: 724032
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURÇİN KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Sosyal pazarlama, sadece pazarlamacılara değil, topluma da fayda sağlamayı amaçlayan etkili bir pazarlama uygulaması olarak kabul edilir ve karmaşık sosyal sorunlara yenilikçi çözümler sunar. Aynı şekilde, sosyal girişimcilik, sosyal sorunları girişimcilik süreci yoluyla çözmeyi amaçlar. Sosyal pazarlama, sosyal girişimcilik ve sosyal inovasyon, finansal kaynaklar aracılığıyla sosyal promosyonu kullanmaya çalıştıkları için birbirini tamamlamaktadırlar. Bu araştırmanın amacı, Afganistan ve Türkiye'de sosyal pazarlamanın sosyal girişimcilik ve sosyal inovasyon üzerindeki etkisini incelemek ve karşılaştırmak, gerekliliğini ve konumunu belirlemektir. Sosyal pazarlamanın işlevi ve uygulaması ile girişimci kuruluşların sosyal güçlendirmeyi ve yenilikçi performansı artırma amaçlı sosyal pazarlamayı nasıl kullanabileceğini daha iyi anlamak için ampirik bir araştırma yapılmıştır. Veriler yapılandırılmış anketler aracılığıyla toplanmıştır. Anketler, Afganistan'da 210, Türkiye'de 204 olmak üzere kâr amacı gütmeyen kuruluşlarda girişimcilik projelerinde çalışan çalışanlara dağıtılmıştır. Sistematik bir analiz yapılmış ve araştırmada temel bulgular tartışılmıştır. Sonuç olarak, yenilikçi ve etkili sosyal pazarlama planları olan sosyal girişimler, bu tür sosyal pazarlama planları olmayanlara göre karmaşık konuları koordine etmede daha başarılı görünmektedir. Çalışma, sosyal girişimcilik projelerinin sosyal pazarlamadan rakiplerle rekabet etmede, (2) kaynak yaratmada, (3) gönüllülerin işe alınmasında ve (4) hedef topluluklara yenilikçi hizmet ve ürünler sunmada olmak üzere dört alanda fayda sağladığı sonucuna varmıştır.
Özet (Çeviri)
Social marketing is considered an efficient application of marketing that aims to benefit society, not just the marketers, and it provides innovative solutions to complicated social problems. Likewise, social entrepreneurship seeks to solve social problems through the entrepreneurial process. Social marketing, social entrepreneurship, and social innovation complement each other since they seek to employ social promotion through financial resources. The purpose of this research is to study and compare the impact of social marketing on social entrepreneurship and social innovation in Afghanistan and Turkey to determine its requisiteness and position. Empirical research was conducted to acquire a better understanding of the function and implementation of social marketing and how entrepreneurial organizations can utilize social marketing to increase social empowerment and innovative performance. The data were collected through structured questionnaires. The surveys were distributed employees who work for entrepreneurship projects in nonprofit organizations as 210 employees in Afghanistan, 204 in Turkey. A systematic analysis has been carried out, and key findings are discussed in the research. Consequently, social enterprises with innovative and effective social marketing plans seem more successful in coordinating complicated issues than those without such social marketing plans. The study concluded that social entrepreneurship projects benefit from social marketing in four areas as in competing with competitors, (2) in fundraising, (3) in the recruitment of volunteers, and (4) in presenting innovative services and products to the target communities.