Afganlı mültecilerin/yerleşimcilerin mülteci girişimcilik tercihlerinin ve başarılarının göç dönemleri üzerinden araştırılması: İstanbul, Konya ve Tokat örneği üzerine nitel bir araştırma
Of Afghan refugees / settlements research of refugee entrepreneurship preferences and achievements on migration periods: A qualitative research on the example of Istanbul, Konya and Tokat
  1. Tez No: 760923
  2. Yazar: ABDUL BASİR SHAHAB
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ATİLLA ARICIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Girişimcilik ve onun alt başkığını oluşturan ' göçmen girişimciliği ve mülteci girişimciliği ' kavramları bir ülkenin ekonomisini ve kültürünü etkilemektedir. Genel olarak bakıldığında, Uluslararası literatürde mülteci ve göçmen girişimciliği terimleri çok az ele alınmıştır. Buna ek olarak önemli bir konu olan Afgan göçmen girişimciliği Türkiye'de pek incelenmemiştir. Bu kapsamda, Afganistan'da 1979 yılı Sovyetler Birliğinin sömürgesi, ardından Taliban'nın iktidarı, ABD'nin 2001 müdahelesi sonrası ortaya gelen göç göz önünde bulundurulmuştur. Uzun zamandan beri göç eden Afgan göçmenlerinin girişimcilik faaliyetleri ve itme- çekme modeli çerçevesinde incelenmesi çalışmanın ana amacını oluşturmaktadır. Bu çalışma, toplam üç bölümden oluşmakta olup birinci bölümünde girişim, girişimci ve girişimcilik kavramları ele alınmıştır. İkinci bölümde göç ve mülteci kavramları üstünde durulmuştur. Üçüncü bölümde Türkiye'deki Afgan mülteci ve göçmen girişimciler üzerine bir alan araştırması gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın amacına ulaşmak için İstanbul, Konya ve Tokat illerinde bulunan toplam 21 Afgan göçmen girişimci ile yüz yüze derinlemesine mülakat yapılmıştır. Ulaşılabilen Afgan göçmen girişimcilere sorular bizzat araştırmacı tarafından sorulmuştur. Üç ilde yoğunlukla bulunan Afgan göçmen ve mülteci girişimcilerden elde edilen bulgular neticesinde Afgan göçmen girişimcilerin hukuki problemler, kaynaklara ulaşımda zorlanmalar, düşük ücret, işsizlik vb. sosyo- kültürel zorluklarla karşılaştıkları görülmüştür. Bu zorluklar sebebi ile girişimciliğe yöneldikleri ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The hypothesis of entrepreneurship and its branches such as immigrant entrepreneurship, refugee entrepreneurship affect a countrys economy and culture. Generally, in the international literature, the terms of refugee and immigrant entrepreneurship are rarely discussed. Moreover, the important subject of Afghan immigrant entrepreneurship in Turkey has not been studied considerably. The immigration took place at time of the Soviet Union invasion in 1979, the Taliban's rule and the USA 2001 intervention in Afghanistan has constitutes the main aim of the study. This study consists of three parts. In the first part, the notion of entrepreneurship and entrepreneurs are discussed. Second part talks through the concepts of migration and refugee. In the third chapter, a field study was conducted on Afghan refugee and migrant entrepreneurs in Turkey. In order to achieve the aim of this study, face-to-face, in-depth interviews were conducted with 21 Afghan immigrant entrepreneurs in Istanbul, Konya and Tokat. Entrepreneurs in this study were reached through social bonding and the interviews were conducted by the researcher himself. This research which focused on Afghan immigrant and refugee entrepreneurship in three provinces discovered that Afghan immigrants and refugees faced legal problems, difficulties in accessing resources, low wages, unemployment, and overall they had sociocultural difficulties. Due to these struggles, they chose to be entrepreneurs.