Terrence Malick sinemasında Dasein'ı filmozofik düşünmek
Filmozofic thinking of Dasein in Terrence Malick movies
- Tez No: 533435
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENDERHAN KARAKOÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 353
Özet
İnsan, dünya içinde varolduğu/varoluşunu sürdürdüğü günden beri 'kim' olduğunu sorgulamış; varlığına anlam kazandırmanın yollarını aramıştır. Bu nedenle felsefe, sanat ve kültür insan varlığının anlamını açıklamayı kendine en temel sorunsal olarak almıştır. Fakat zamanla varlığın düşüncede, kültür ve sanatta üzeri örtülmüş, görünmez olmuştur. Heidegger'in“varlığın unutumu”olarak nitelendirdiği bu durum Bálazs'ın ifade ettiği gibi“sinema”nın ya da“kamera”nın icat edilmesiyle değişmeye başlamıştır. Sinema felsefede metafizik, teknik ve bilim ile kültür ve sanatta da yazı ve matbaanın icadıyla unutulan/görünmez olan varlığı yeniden görünür kılmıştır. Kracauer'in ifadesiyle sinema“kaydetme”ve“ifşa etme”işlevleri ile varlıkları“oluş”halinde göstermenin temel aygıtıdır. Teknik olanakları ile insan varlığının varoluşunu açığa çıkaran film, Frampton'un filmozofik olarak nitelendirdiği düşünme biçimiyle bu varlığı tekrar düşüncenin merkezine yerleştirmektedir. Bütün bu argümanlardan hareket eden bu çalışma, filmlerin hem dramatik yapısı ile hem de sinematografik anlatım olanakları ile varlığı filmozofik düşündüğü fikrini temel almaktadır. Bu doğrultuda Terrence Malick sinemasından seçilen“Kanlı Toprak/Badlands, Cennet Günleri/Days of Heaven, İnce Kırmızı Hat/The Thin Red Line ve Hayat Ağacı/Tree of Life”filmleri, filmozofik yöntemle ele alınmıştır. Filmozofik yöntem, filmerin anlaşılması için yalnızca ya tekniğe ya da dramatik yapıya odaklanan film çalışmalarını aşarak yeni bir film retoriği geliştirmeyi amaçlamaktadır. Seçilen filmlerin filmozofik yöntemle ele alınmasıyla ulaşılan sonuçlara göre, filmler“varlık, insan varlığı olarak Dasein, ölüm, hayat, Tanrı, evren”gibi temel varoluşsal problemler üzerine tefekküre dayalı bir film-düşünme gerçekleştirmektedir.
Özet (Çeviri)
Human beings have always questioned 'who they are' since the day they have existed/maintain their existence in the world and searched for ways to give meaning to its existence. Therefore, philosophy, art and culture have taken explaining the meaning of human existence as the most fundamental problem. However, existence has been covered in thought, culture and art and it has become invisible in time. This situation, which is described by Heidegger as 'forgetfulness of being', has changed with the discovery of cinema or camera as expressed by Bálazs. Cinema has turned the being or existence which has become invisible/ forgotten visible again through metaphysics in science technique and science and with the invention of writing and printing in culture and art. As Kracauer expressed, the cinema is the basic instrument of showing beings as“becoming”with its“recording”and“disclosing'' functions. The film which reveals the existence of human beings with its technical opportunities takes this existence to the centre of thought again with the form of thinking which is described as filmosofic by Frampton. This study, which is based on all these arguments, takes the idea that films with their both dramatic structure and cinematographic narration possibilities consider existence as filmozofic as the basis. In this direction, the films ”Badlands, Days of Heaven, The Thin Red Line and Tree of Life“ which are selected from the Terrence Malick cinema, were read with the filmozofic method. The filmozofical method aims to develop a new film rhetoric that goes beyond film studies which focus only on either the technique or the dramatic structure to understand the film. According to the results obtained from the reading of the selected films, films perform a film-thinking based on contemplation on fundamental existential problems such as ”being, human being as Dasein, death, life, God and universe."