Amerika Birleşik Devletleri'ndeki görme engellilerin müzik eğitiminde Braille nota sisteminin kullanımı ve Türkiye'deki durumun incelenmesi
In The United States for the visually impaired Braille note usage in music education and analysis of the situation i̇n Turkey
- Tez No: 533434
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EFE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırma, görme engellilerin müzik eğitiminde Braille nota kullanımının Amerika Birleşik Devletleri örnekleminde ve Türkiye özelinde ne durumda olduğunu tespit etmek amacıyla, kaynak tarama ve görüşme yöntemi kullanılarak yapılmıştır. Araştırmada durum tespiti yapıldığından dolayı nitel bir araştırmadır. Amerika Birleşik Devletleri'nde görme engellilerin müzik eğitiminde Braille nota kullanımıyla ilgili kaynaklar taranmıştır. Elde edilen bulguların değerlendirilmesi sonucunda, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki görme engellilerin müzik eğitiminde Braille nota kullanımının yaygın olduğu, ülkemizde yaygın olmadığı; Amerika Birleşik Devletleri'ndeki görme engellilerin müzik eğitimini destekleyen ve Braille nota kaynakları sağlayan kurumların yeterli olduğu, ülkemizde bu tür kurumların yetersiz olduğu tespit edilmiştir. Bu sonuçlar göz önünde bulundurularak, ülkemizde görme engellilerin Braille nota kullanımı ve erişilebilirlik düzeyinin artırılması konusunda önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study has been carried out in order to determine how Braille music notes are used in music education of the visually impaired people through the samples from the USA and within Turkey by using literature review and interview methods. Because there is no assessment of the situation, the study is qualitative. The literature about the use of Braille music notes in the music education of the visually impaired people has been reviewed. After evaluating the findings that has been gathered, it has been concluded that using Braille music notes in the music education of the visually impaired people is common in the USA, but it is not common in our country, and that the institutions which support the music education of the visually impaired people and which provide resources for Braille music notes are in a satisfactory situation, whereas such institutions are insufficient in our country. Taking these findings into account, some suggestions about increasing the usage and accesibility of Braille music notes in our country have been put forward.