Öğretim elemanlarının teknolojik pedagojik alan bilgilerinin geliştirilmesi için bir mesleki gelişim program önerisi
A professional development program proposal for the development of technological pedagogical content knowledge of the teacher educators
- Tez No: 533451
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRCÜ ERDAMAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 377
Özet
Bu çalışmanın amacı; Eğitim Fakültesi öğretim elemanlarının Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi (TPAB) ile ilgili ihtiyaçlarını belirlemek; belirlenen ihtiyaçlara göre TPAB'larının geliştirilmesi için bir mesleki gelişim programı tasarlamak, uygulamak ve bu programın etkilerini değerlendirmektir. Çalışma kapsamında hazırlanan 16 oturumluk mesleki gelişim programı; TPAB doğasını kavrama, teknoloji bilgisine sahip olma ve saha çalışmaları/TPAB uygulamaları olmak üzere üç aşamalı bir modelden oluşmuştur. Uygulanan program Kirkpatrick modeline uygun bir şekilde değerlendirilmiştir. Çalışmada yapılan ihtiyaç analizi ve uygulanan programın etkililiğinin derinlemesine incelenmesi için nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Çalışma, 2016-2017 öğretim yılı güz ve bahar döneminde İç Anadolu Bölgesi'ndeki bir devlet üniversitesinin eğitim fakültesinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın ihtiyaç belirleme aşamasına eğitim fakültesinin farklı bölümlerinden 20 öğretim elemanı, mesleki gelişim programının uygulanması aşamasına 10 öğretim elemanı ve 158 öğretmen adayı katılmıştır. Çalışmanın verileri 26.05.2016- 16.06.2017 tarihleri arasında; yarı yapılandırılmış görüşmeler, günlükler, gözlemler ve görüş formları aracılığıyla toplanmış, veriler nitel veri analizi yöntemlerinden içerik analizi ile çözümlenmiştir. Çalışma sonuçlarına göre öğretim elemanlarının TPAB gelişimlerine yönelik tasarlanan mesleki gelişim programı olumlu etkiler oluşturmuştur. Elde edilen ihtiyaç analizi bulguları, araştırmaya katılan öğretim elemanlarının öğrenme-öğretme süreçlerinde ağırlıklı olarak PowerPoint eşliğinde anlatım yöntemlerini kullandıklarını ve öğretmen merkezli bir eğitim anlayışı uyguladıklarını göstermektedir. TPAB gelişimleri için tasarlanan mesleki gelişim programından sonra elde edilen bulgular ise, öğretim elemanlarının TPAB'a göre öğrenme ortamlarını zenginleştirdiklerini ve öğrencileri öğrenme-öğretme sürecinde aktif tutacak öğrenen merkezli eğitim anlayışını uygulamaya ağırlık verdiklerini göstermektedir. Mesleki gelişim programına katılan öğretim elemanları TPAB'a uygun ders tasarımları hazırlamış ve bu tasarımları lisans öğrencileriyle uygulamışlardır. Öğrencilere göre yapılan uygulamalar dersi sıradanlıktan çıkararak eğlenceli ve ilgi çekici hale getirmiştir. Ayrıca öğrencilerin gelişen bilgi ve teknoloji çağına uyum sağlayan öğretmenler olarak mezun olmak için, bu yöntemlerle eğitim almak istedikleri belirlenmiştir. Ancak öğretim elemanlarının TPAB uygulamalarını öğrenme-öğretme süreçlerine yansıtabilmeleri için teknoloji entegrasyonu uygulamaları konusunda geliştirilmeye ihtiyaçlarının olduğu saptanmıştır. Ayrıca yaşanan internet bağlantısı sorunu ve kalabalık sınıf mevcutları TPAB uygulamalarında zorluk yaşanmasına neden olmuştur. Çalışmada ortaya çıkan sonuçlara göre öğretim elemanlarının TPAB gelişimlerinin sağlanmasına yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the needs related to the Technological Pedagogical Content Knowledge (TPACK) of teacher educators of the Faculty of Education; to design and implement a professional development program for the development of TPACKs in accordance with the determined needs, and to assess the impact of the designed program. The 16-session professional development program prepared within the scope of the study consists of a three-stage model, namely, understanding the nature of TPACK, having technology knowledge, and field studies / TPACK practices. The program was evaluated according to the Kirkpatrick model. Qualitative research method was used for the in-depth analysis of the needs analysis and the effectiveness of the applied program. The study was carried out in the faculty of education of a public university in Central Anatolia Region during the fall and spring semesters of the 2016-2017 academic year. The need determination phase includes 20 teacher educators from different departments of the faculty of education whereas the professional development program implementation phase involves 10 teacher educators and 158 student teachers. The data were collected through semi-structured interviews, diaries, observations and opinion forms between 26.05.2016 - 16.06.2017, and content analysis was used in order to analyze the qualitative data. According to the results of the study, the professional development program designed for teacher educators' TPACK development has constituted positive impacts. The results of the needs analysis showed that teacher educators who participated in the research mainly applied narration method by using PowerPoint in teaching-learning process and applied a teacher-centered approach. The findings obtained at the end of the professional development program designed for TPACK developments showed that teacher educators enriched the learning environments according to the TPACK and they mainly focused on employing the learner-centered educational approach that would keep student teachers active in the learning-teaching process. The teacher educators who participated in the professional development program prepared course designs in accordance with the TPACK and applied these designs in undergraduate courses. According to student teachers, the conducted practices made the lesson fun and interesting. In addition, it has been determined that, as teachers adapting to the developing information and technology age, student teachers desired to be educated with these methods. However, it has been determined that the teacher educators needed to be developed in order to reflect the TPACK practices to the learning-teaching processes about technology integration practices. In addition, the problem of Internet connection and crowded class were found to cause difficulties in TPACK practices. According to the results of the study, suggestions were offered for the teacher educators' TPACK developments.