Özel istihdam büroları aracılığıyla geçici iş ilişkisi
Temporary employment relationship by temporary work agencies
- Tez No: 533469
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER EKMEKÇİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
Bu çalışmada özel istihdam büroları aracılığıyla geçici iş ilişkisi incelenmiştir. Henüz yakın sayılabilecek bir zamanda mevzuatımıza giren bu çalışma türünün beraberinde getirdiği yeni hukuki sorunlar incelenmiş ve çözümler üretilmeye çalışılmıştır. Konu ele alınırken Türk Hukukuna da ışık tutacağından hareketle, Alman Hukukundaki genel esaslar da incelenmiştir. Gerekli görülen yerlerde iki hukuk sisteminin karşılaştırılması yöntemi kullanılmıştır. Bu kapsamda her iki hukuk sisteminde bu ilişkinin kurulmasının hangi şartlara bağlandığı, ilişkinin sonuçları ve geçersizliği ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the temporary employment relationship through the private employment agencies is examined. New legal problems brought about by this type of work have been examined and solutions have been tried to be produced. The general principles in German law were also examined. A comparison of two legal systems was used where necessary. In this context, the conditions of the establishment of this relationship in both legal systems, the results and invalidity of the relationship are discussed.