68 numaralı Ayntâb Şer'iyye Sicili'nin transkripsiyonu ve değerlendirilmesi (H. 1129–1130/M. 1717 - 1718 s. 1-178)
Transcryption and evaluation of Ayintab Sharia Registrynumber of 68 (H. 1129–1130/M. 1717- 1718 s. 1-178)
  1. Tez No: 626588
  2. Yazar: ELİF YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KIVRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 387
Özet
Şer'îyye sicilleri, Osmanlı Devleti'nde kadılar tarafından verilmiş olan kararları, idari, siyasi ve hukuki yazışmaları içeren defterlerdir. Sicillerde, şehrin eski yerleşim birimlerini, insanların birbiriyle olan ticari ve sosyal diyaloglarını, ekonomik ve hukuki durumlarını içeren belgeler ve şer'î mahkemeler hakkında önemli bilgiler bulunmaktadır. Ayntâb'a ait 174 adet Şer'îyye Sicili bulunmaktadır. Hicri 1129-1130 (M. 1717-1718) tarihli, 68 Numaralı Ayntâb Şer'îyye Sicili toplam 536 sayfadan oluşmaktadır. Bu çalışma, şer'îyye sicilinin ilk yarısını oluşturan 178 sayfanın transkripsiyonu ve değerlendirmesini içermektedir. Bu çalışma sonucunda XVIII. yüzyılın ilk çeyreğinde genelde Osmanlı Devleti özelde ise Ayntâb'ın içerisinde bulunduğu sosyal, siyasi, iktisadi ve kültürel durum aydınlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Sharia registers are containing notebooks about administrative, political and legal correspondences decisions taken by the kadis in the Ottoman Empire. The registers contain important information about the city's old settlements, documents of commercial and social dialogue, economic and legal status of the people, and the Sharia courts. There are 174 Sharia Registers belonging to Ayıntâb, Hijri 1129-1130 (M. 1717-1718) dated, 68 numbered Ayıntâb Sharia Register consists of a total of 536 pages. This study includes transcription and evaluation of 178 pages, which constitute the first half of the Sharia Registry. As a result of this study in the first quarter of the 19th century, the Ottoman Empire in general and the social, political, economic and cultural situation in which Ayntab was present were tried to be clarified.