1990 sonrası Rus uluslaşma sürecinde Putin dış politikasının konstrüktivist yaklaşımla analizi
The analysis of foreign politics of Putin after 1990 nation formation of Russia in constructivist aproach
  1. Tez No: 443282
  2. Yazar: AYŞEGÜL ARAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜHA ATATÜRE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışmanın konusu Rus dış politikasının Soğuk Savaş öncesi ve sonrası değişen uluslararası yapıya rağmen yayılmacı ve emperyal çizgisinde konstrüktivizmin öngördüğü değişime uğrayıp uğramadığıdır.Bu tezde temel olarak birinci bölümde, büyük Rus tarihinin başlangıcından günümüze kadar olan tarihsel akışı ortaya konulmuş ve sonraki bölümde yapılacak analizlere temel oluşturmaya çalışılmıştır. Bu değerlendirmede soğuk savaş öncesinde SSCB'nin dış politikası ve soğuk savaş sonrası yeniden inşa edilen Rusya Federasyonu'nun dış politikalarının değerlendirilmesi şeklinde iki temel husus ön plana çıkarılmıştır. Tezde bu değerlendirmenin yapılabilmesi için oluşturulmuş model; SSCB ve RF dönemlerinde önemli bulunan olaylar belirlenmiş ve değerlendirmede bu olaylar dikkate alınarak realist-konstrüktivist teoriler karşılaştırılarak sonuca varılmaya çalışılmıştır. Bu olaylar; SSCB döneminde 1968 Çekoslavakya'nın işgali, 1979 Afganistan'ın işgali; RF döneminde ise 2008 Rus-Gürcü savaşı, 2011 Suriye krizi ve 2014 yılında yaşanan Ukrayna krizidir.Verili olaylar ışığında yapılan analiz, konstrüktivist yaklaşımın süzgecinden geçirilerek yeni kimlik inşası süreci dış politikalar bağlamında ele alındıktan sonra sonuç bölümünde tezin hipotezi için veriler kullanılarak ulaşmak istenen sonuç ile varmış olduğumuz sonucun ayrımı yapılarak çalışma tamamlanmıştır
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to understand whether Russian foreign politics changed in line of expansionist and emperialist orientation that consrtuctivist view prefdicted despite international structure tahat have changed after Cold War. The first chapter of this study mainly focuses on great Russian history from beginning to today, and creates a basis for further analysis. In those analysis, foreign politics of both USSR before Cold War and Russian Federation which was established atfter Cold War become salient topics. The model whcih was constructed for analysis consists of identification of important dates and events in USSR and RF periods. Later, these events evlauted with comparison of relist-contructivist views. These important dates are invasion of Czechoslovakia in 1968, invasion of Afghanistan in 1979, and Russian-Georgian war in 2008, Syrian Crisis in 2011, and Ukraine crisis in 2014 in RF period.The analysis was filtered with Constructivist view, and was approached with new foreign politics. In the final section, results of this analysis compared with expected results. The study was completed with evaluation of this comparison.