Giysi tasarımında pnömatik esaslı haptik etkileşimler: Bir maker yaklaşımı
Pneumatically-actuated haptic interactions in garment design: A maker approach
  1. Tez No: 727650
  2. Yazar: EKİN UÇAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Fine Arts, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Sanatlar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moda Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Moda tasarımcısının 21.yy. ile birlikte tasarıma bakış açısı değişime uğramaya başlamıştır. Yaşanan teknolojik gelişmelerin sonucunda moda ve moda tasarımcısının rolü günümüzde giyinmek için ürün üretmek yerine farklı işlevselliği olan ürünler üretmeye doğru değişime uğramaya başlamıştır. Bu durum, giysinin kullanıcısıyla ve akıllı cihazlarla etkileşime geçen, örtünmeden öte bir nesneye dönüşmesine neden olmuştur. Söz konusu etkileşimlerin içerisinde en ilgi çekicilerinden birisi sanal ortamlar ile kullanıcının kurduğu etkileşimdir. Kullanıcı, giysiler sayesinde sanal ortamları daha etkin bir şekilde deneyimlemeye başlamıştır. Çalışma pnömatik sistemle çalışan bir haptik geri bildirim prototipinin maker yaklaşımından yola çıkılarak yapılan tasarım ve üretim süreciyle ilgilidir. Üretilen prototipin Arduino mega sayesinde açık kaynaklı kodlarla programlanarak, seçilen görüntü ile eş zamanlı olarak çalışabilmesi sağlanmış ve bu sayede izlenen görselin/sanal ortamın kullanıcı üzerinde bıraktığı etkiyi arttırmak hedeflemiştir. Üretilen prototipin 3 boyutlu simülasyon programı üzerinde simülasyonu yapılarak basınç değerleri alınmıştır. ANSYS yazılımında pnömatik sistemde kullanılan hava keseciklerinin modellemesi oluşturularak, mekanik analizleri yapılmış ve 3 boyutlu simülasyon programından elde edilen değerlerle karşılaştırılmıştır. Çalışmanın son aşamasında, prototipin avantaj ve dezavantajları değerlendirilerek daha gelişmiş bir model üretebilmek için gerekli olan koşullar tartışılmış, modüler bir giyilebilir haptik geri bildirim giysisi olan PuzzleSuit önerisi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the 21st century, the perspective of the fashion designer on design has begun to transform. The role of fashion and fashion designer, which changed drastically as a result of technological developments, has evolved towards producing products with functionality instead of producing products just for dressing. In this context, the garments transformed into an object that interacts with the user and smart devices, more than just being a dress. One of the most interesting types of these interactions is the interaction of the user with virtual environments. The users have begun to experience virtual environments more effectively by means of clothing. This study deals with the design and manufacturing of a wearable pneumatic prototype with haptic feedback using the Maker approach. Using Arduino mega, the prototype produced was enabled to work simultaneously with the selected image by programming with open-source codes. The aim of this approach was to increase the impact of the image/virtual environment on the user. The produced prototype was simulated on the 3D simulation program and the pressure values were obtained from the stress map. The modeling of the air sacs used in the pneumatic system was made in the ANSYS software. The mechanical analyzes were performed and compared with the values obtained from the 3D simulation program. At the last stage of the study; where the advantages and disadvantages of the prototype were evaluated and the requirements for producing a more advanced model were discussed, a modular wearable haptic feedback garment namely PuzzleSuit was proposed.