Galata S T. Pierre Hanı ve yeniden değerlendirilmesi
  1. Tez No: 57561
  2. Yazar: YONCA KÖSEBAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN ALİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 311
Özet
ÖZET Galata bölgesi İstanbul tarihsel gelişim sürecinde her zaman Suriçi İstanbul ile aynı ağırlıkta yer alabilmiş bir yerleşim alanıdır. Bununla birlikte sosyal ve fiziksel yapı bakımından Galata ve Suriçi İstanbul farklı kimlikler taşımıştır. Araştırma alanı, Galata bölgesinin ikinci sur gelişim bölgesi olarak tanımlayabileceğimiz bugünkü Bereketzade mahallesidir. Bu alan Galata'nın diğer bölgelerine kıyasla en fazla kamu yapısı içeren bölümüdür. Bugünkü adları ile Okçu Musa İlkokulu, St. George Lisesi, St. George Kilisesi, Beyoğlu Hastanesi ve St. Pierre Kilisesi yapı grupları bunlardan bazılarıdır. Bu alanın tarihsel gelişim sürecinin yanısıra St. Pierre yapı grupları daha detaylı olarak incelenmiştir. Bir Latin kilisesi olan St. Pierre, 14. yüzyıldan beri Dominiken mezhebine hizmet etmektedir. Bu alanda kilise haricinde Dominikenlere ait eski ve yeni manastır, bir apartman ve bir han binası bulunmaktadır. St. Pierre Han asıl çalışma konusudur. 18. yüzyıl yapısı olan Han Galata'nın bu bölümünde alan olarak önemli bir yer tutmaktadır. Hanın tarihi de ilgi çekicidir. Bu günkü yapı Fransız Ticaret Temsilciliği ve lojman olarak yapılmıştır. 1863'te Osmanlı Bankası ilk burada kurulmuştur. Üzerinde Comte St.Piriest'in asalet arması ile Fransız Krallık arması bulunmaktadır. Ayrıca 20. yüzyıl başında mimar A. Vallaury tarafından monte edilen üzerinde Fransız şair Andre Chenier'in orada doğduğuna işaret eden bir plaket vardır. 2250 m2 kullanım alanı olan yapının bu günkü işlevi küçük sanayidir. Bu özellikler yapının seçimine neden olmuş ve daha sonra yeni işlevin belirlenmesinde etken olmuştur. Çalışma, yapının belgelenmesi-rölövesinin çıkarılması, tarihi süreç içindeki eklerin belirlenmesi ve restitüsyon çalışması, restorasyon projesinin hazırlanması ve master plan kararlan doğrultusunda yeniden işlevlendirilmesini içermektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Although Galata and Historic Peninsula of Istanbul had different characteristics in social and physical terms, Galata district, all through its historic development, has always been a settlement as important as Historic Peninsula. Research area is determined with the second fortification area that we call Bereketzade Mahallesi today. This area, compared to the other parts of Galata has more public buildings. Some of them, with their present names are Okçu Musa Primary School, St. George High School, St. George Church, Beyoğlu Hospital, St. Pierre Church and building group. Besides the historic development of this area, St. Pierre building complex has been further researched. St. Pierre complex, with some additions through history, is a Latin Catholic Church and serving to Dominican sect since 14lh century. In this region rather than the church, old and new convents, a school, an apartment building and a han building belongs to Domicans. St. Pierre Han is the main study subject. This building dating back to 1 8. century, allocates an important magnitude of area in this region. Its historic development is also interesting. The present building was built as a Commercial Representative of France and lodging. In 1863 the Ottoman Bank has been established in this building. On the facade of the building we see a plaque of St. Priest and a plaque for the memory of French poet Andre Chenier that he was born in this building, attached to the building by architect A.Vallaury in 20th century. The present function of the building with total utilized area of 2250 m2, is small industry. These items were the reason for the building to be chosen for to study and later they played an important role in determining the new function. This study includes the survey drawing of St. Pierre Han, determination of the additions chronologically, a restitution, restoration project and due to the master plan principals adaptive reuse of the building. VI