Yatırım teorileri çerçevesinde konut yatırımları ve Türkiye'de konut yatırımları ile konut fiyatlarının analizi
Housing investments in the framework of investment theories and analysis of housing investments and housing prices in Turkey
  1. Tez No: 802468
  2. Yazar: SALİM GÖL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENAP MENGÜ TUNÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada, farklı iktisat teorilerinde yatırımın belirleyicisi olarak ele alınan değişkenlerin, konut yatırımlarını nasıl etkilediği analiz edilmiştir. Neo Klasik Yatırım Kuramı, Keynesyen Yatırım Kuramı, Hızlandıran Yatırım Kuramı, Yatırımların Q Kuramı ve Finansal Kısıtlar Hipotezi kuramları incelenerek, yatırımları belirlemede kullanılan değişkenler içerisinden gösterge faiz oranı, politika faiz oranı, kurumsal kredi faiz oranı, büyüme oranı, birinci el konut satışları, döviz kuru (ABD Dolar) , konut fiyat endeksi ve q rasyosu ile konut yatırımlarını temsil eden iskanlı konut sayısı arasındaki etkileşim 2010-2021 arasında Türkiye'de çeyrek dönem verilerin kullanılması aracılığıyla VAR analizi yapılarak açıklanmaya çalışılmıştır. Yapılan analiz sonucunda, konut piyasalarında yapılması muhtemel arz yönlü politika ve düzenlemelere yönelik karar alıcılar açısından önem teşkil edebilecek, değişkenler arasındaki etkileşimlerin konut yatırımlarına farklı yüzdelerde etki ettiği ve q rasyosu ile konut fiyat endeksinin konut yatırımlarını belirlemede en fazla etkiye sahip olduğu, bunu takiben diğer değişkenlerin etkili olduğu sonucuna varılmıştır. Bu bulgular, konut yatırımlarının belirlenmesinde bu değişkenlerin önemi göstermekle beraber piyasada konut fiyatlarının da bu değişkenlere bağlı olarak değişim göstermesinde etkili olabileceği ifade edilebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the impact of variables that are considered as determinants of investment in different economic theories on housing investments was analyzed. Neo-Classical Investment Theory, Keynesian Investment Theory, Accelerator Investment Theory, Q Theory of Investment, and Financial Constraints Hypothesis were examined, and among the variables used to determine investments, the interplay between the benchmark interest rate, policy interest rate, corporate credit interest rate, growth rate, first-hand housing sales, exchange rate (US Dollar), housing price index, q ratio, and the number of occupied houses representing housing investments were explained by VAR analysis using quarterly data between 2010 and 2021 in Turkey. As a result of the analysis, it was concluded that the interaction between variables affects housing investments at different percentages, and the q ratio and housing price index have the greatest impact on determining housing investments, followed by other variables. These findings demonstrate the importance of these variables in determining housing investments, and may also suggest that changes in housing prices in the market may be influenced by these variables. These results may be significant for decision-makers in terms of potential supply-oriented policies and regulations in the housing market.