Türkiye'de konut fiyatlarının belirleyenleri üzerine ampirik bir analiz
An empirical analysis on the determinants of housing prices in Turkey
  1. Tez No: 922276
  2. Yazar: HİDAYET DUZCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RÜSTEM YANAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de makroekonomik göstergelerin ve davranışsal değişkenlerin, konut fiyatları üzerindeki etkileri analiz edilmiştir. Ampirik analiz iki kısımdan oluşmaktadır. Birinci kısımda zaman serisi analizi yöntemi ile konut fiyatlarının belirleyenleri incelenmiştir. İkinci kısımda yer alan sentiment analizinde ise soyal medyadaki duygu ifadeleri kullanılarak bu ifadelerin konut fiyatlarına etkisi analiz edilmiştir. Zaman serisi analizinde, 2015 ile 2023 yılları arasında aylık veriler kullanılarak seriler oluşturulmuştur. Bu seriler davranışsal, arz yanlı ve talep yanlı seriler olarak gruplandırılmıştır. Davranışsal serilerden, Konut Fiyat Endeksi ile Ekonomik Güven Endeksi, İnşaat Sektörü Güven Endeksi ve Gelecek 3 Aylık Dönemde Konut Satış Fiyatları Beklentisi arasında anlamlı nedensellik ilişkileri tespit edilmiştir. Ancak, Gelecek 12 Aylık Dönemde Konut Satın Alma veya İnşa Ettirme İhtimali ile Konut Fiyat Endeksi arasında herhangi bir nedensellik ilişkisi bulunamamıştır. Arz yanlı serilerde, Konut Fiyat Endeksi ile Çimento Üretim Endeksi ve İnşaat Maliyet Endeksi arasında nedensellik ilişkisi tespit edilmiştir. Ancak, Yapı Ruhsatları ile Konut Fiyat Endeksi arasında herhangi bir nedensellik ilişkisi bulunmamıştır. Talep yanlı serilerde ise Konut Fiyat Endeksi ile beş bağımsız değişken arasında nedensellik ilişkileri bulunmuştur. Sentiment analizi, nötr duyguların baskın olduğunu ortaya koymuş ve bu durumun analizde önemli bir rol oynadığını vurgulamıştır. Pozitif ve negatif duygu oranlarının düşük seviyelerde kalması, konut fiyatları ile bireylerin duygu belirtme eğilimleri arasında anlamlı bir bağ olmadığını göstermiştir. Genel olarak, bu çalışma, Türkiye konut piyasasındaki fiyat hareketlerini makroekonomik ve davranışsal perspektiften incelemiş olup, ampirik analizlerden elde edilen sonuçlar neticesinde politika önerileri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the effects of macroeconomic indicators and behavioral variables on housing prices in Turkey. The empirical analysis consists of two parts. In the first part, the determinants of housing prices were examined using the time series analysis method. The second part involves sentiment analysis, where social media sentiment expressions were analyzed to assess their impact on housing prices. In the time series analysis, monthly data from 2015 to 2023 were used to construct the series, which were categorized into behavioral, supply-side, and demand-side series. Among the behavioral series, significant causality relationships were identified between the Housing Price Index and the Economic Confidence Index, the Construction Sector Confidence Index, and the Expectation of Housing Sales Prices in the Next Three Months. However, no causality relationship was found between the Housing Price Index and the Probability of Buying or Constructing a House in the Next 12 Months. For the supply-side series, a causality relationship was found between the Housing Price Index and both the Cement Production Index and the Construction Cost Index. However, no causality relationship was identified between the Housing Price Index and Building Permits. In the demand-side series, causality relationships were found between the Housing Price Index and five independent variables. Sentiment analysis revealed that neutral sentiments were predominant, emphasizing their significant role in the analysis. The low levels of positive and negative sentiment ratios indicated that there was no meaningful link between housing prices and individuals' sentiment expression tendencies. Overall, this study examines price movements in Turkey's housing market from a macroeconomic and behavioral perspective, and policy recommendations were derived based on the findings of the empirical analyses.