From regionalism to cosmopolitanism: A study of selected poems of Robert Frost and Seamus Heaney
Bölgesellikten kozmopolitinizme: Robert Frost ve Seamus Heaney'nin seçilmiş şiirleri üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 533514
  2. Yazar: MURAT KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. HARİTH İSMAEL TURKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tez Robert Frost ve Seamus Heaney'den seçilen şiirlerde bölgeselcilik öğelerini irdelemeyi amaçlamaktadır. Her iki şairin bölgeselciliği sanatlarında yansıttıkları bölgeleri aştığı için bu sanatçıların çalışmaları kozmopolitinizim ışığı altında çalışılmaktadır. Bölgelerinin günlük dili, yerel insanları ve kültürleri sayesinde, bu küçük bölgeler daha geniş bir dünyaya ışık tutan küçük evrenleri haline gelmiştir. İlk bölüm bölgeselcilik, kozmopolitinizim ve tezdeki diğer iki bölümün genel bir çerçevesini sunar. İkinci bölüm Robert Frost'un çalışmalarına odaklanır ve şiirlerindeki bölgesellik öğelerini gösterir. Üçüncü bölüm Seamus Heaney'nin bölgeselciliğini dil, araç, kırsallık ve İrlanda kimliği açısından ele alır. Bu tezin bir sonucu olarak, Frost ve Heaney'nin şiirlerinin yerelden evrenselliğe giden birçok unsuru olduğu anlaşılır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to explore regionalist elements in Robert Frost and Seamus Heaney's selected poems. The works of both artists are studied under the light of rooted cosmopolitanism as their regionalism goes beyond the regions they reflect in their art. Their small regions are microcosms which shed light on a broader world with the use of the colloquial language, local people and specific cultures of these regions. The first chapter gives a broad outline of the regionalism, cosmopolitanism, and the other two chapters in the thesis. Chapter II focuses on the works of Robert Frost and tries to show regionalist aspects of his poems. Chapter III displays Seamus Heaney's regionalism in his use of language, tools, landscape, and Irish identity. As a result of the thesis, one can understand that the poems of Frost and Heaney have many regionalist elements which go from the local to the universal.