Spor hukukunda doping
Doping in sports law
- Tez No: 533527
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAT GÜMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Spor, Law, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Spor müsabakalarındaki doping uygulamalarının sporun doğasına, yarışmadaki eşitlik ve adalet ilkelerine ters düştüğü, doping yapan sporcunun haksız şekilde diğer sporculara karşı bir avantaj sağladığı açıktır. Bu çalışmada günümüze kadar genellikle tıbbi ve farmakolojik yönü incelenmiş olan dopingin hukuk boyutu zamanla değişen ve gelişen kurallar ve yargı kararları çerçevesinde incelenmiştir. Spor hukuku hem özel hukuk hem de kamu hukukunun prensiplerini taşıyan kendine has nitelikleri olan bir hukuk dalıdır. Spor hukukunun altında yer alan dopinge dair hukuki durum da aynı şekilde kendine özgü prensiplere ve uygulamalara sahiptir. Bu çalışmada doping konusundaki hukuki yapılanma belirlenmiş, dopinge dair getirilen yasaklar, doping kontrolüne ilişkin yöntem ve kurallar, doping ihlali gerçekleştirdiği tespit edilen kişilerin yargılamasına dair kendine has usul ve esas kurallarını incelenmiş ve yer yer bu konudaki hukuki durumun geçmişten bugüne nasıl değiştiği tespit ederek dopingin hukukuna ışık tutulmuştur. Bu kapsamda çalışmamızın ilk bölümünde dopinge ilişkin arka plan açıklanarak dopingin tanımı, geçmişi, yasaklanma sebepleri açıklanmış ve dopingle mücadelenin başlangıcı incelenmiştir. Çalışmamızın ikinci bölümünde dopinge ve doping kontrolüne yönelik usul kuralları ve tanımlanmış doping ihlalleri birlikte ele alınarak birbiriyle ilişkili olanlar beraber incelenmiş, ilgili hukuki ve etik tartışmalar ele alınmıştır. Çalışmamızın üçüncü bölümünde yargılama usullerine dair kurallar özellikle yargı kararlarıyla beraber incelenerek doping ihlali gerçekleştiren bir kişinin yetkili kurullar önünde nasıl yargılandığı açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
It is obvious that doping within sports is a violation to sports nature, equality and justice. Moreover, athletes who engage in doping gain an unnatural advantage over other competitors. In sports, previous research have been extensively investigated medical and pharmacological dimensions of doping, and thus this study will approach the topic from a legal perspective. Sports law is a special area which is impacted upon by both private and public law, and therefore, the law which underpins doping in sport has its own special principles in which private and public law priciples are applied together. In this study our aim is to reveal the structure of the regulations, procedures and prohibitations, and according to these rules, how subsequently an individual who commits a doping violation is judged by an authorised court. In addition, a discussion will be presented considering how the regulations have developed and changed over time. The main method used within this study is to conduct research concerning the regulations surrounding doping, whilst discussing and interpreting the relevant laws with consideration for the court decisions. Utilising this method, in the first chapter we'll reveal the background of doping, whilst discussing the reasons as to why it's prohibited and explaining the beginning of anti-doping regulations. Next, the second chapter will analyze the relevant prohibitations and procedures together with ethical and legal discussions and dilemmas about doping, whilst the last chapter will consider the judical procedures with the relevant court decisions.