Miyofasiyal ağrı sendromlu bireylerde egzersiz programına ek olarak uygulanan manuel tedavi yöntemlerinin etkisi
Effect of manuel treatment methods in addition to exercise programme in subjects with myofascial pain syndrome
- Tez No: 533553
- Danışmanlar: PROF. İNCİ YÜKSEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Fizyoterapi Ve Rehablitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Çalışmanın amacı miyofasiyal ağrı sendromlu (MAS) bireylerde egzersiz programına ek olarak uygulanan konnektif doku masajı (KDM) ve enstrüman yardımlı yumuşak doku manipülasyonu (EYYDM) yöntemlerinin, MAS'nin değişik semptomları üzerindeki etkilerini karşılaştırarak en etkin tedavi yöntemini belirlemekti. MAS tanısı alan 42 kadın, randomize olarak üç gruba dağıtıldı (nKDM=14, nEYYDM=14, nKontrol=14). Değerlendirmeler ağrı, otonom sinir sistemi (OSS) parametreleri, eklem hareket açıklığı (EHA), fonksiyonel kuvvet, boyun ağrısı ile ilişkili aktivite kısıtlılık ile depresyon ve anksiyete düzeyi, uyku, yaşam kalitesi ve memnuniyet düzeyi olarak belirlendi. Ölçümler başlangıçta ve 6. haftada uygulandı. Tedavide ev egzersiz programına ek olarak KDM ve EYYDM gruplarında tüm sırt olmak üzere uygulandı. Kontrol grubuna yalnızca ev egzersiz eğitimi verildi. Tedavi bitiminde gruplar arasında EHA, fonksiyonel kuvvet, aktivite kısıtlılığı ve memnuniyet düzeyi açısından fark olmadığı gösterildi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the most effective treatment method by comparing the effects of connective tissue massage (CTM) and instrument-assisted soft tissue manipulation (IASTM) in addition to exercise programme on different symptoms of myofascial pain syndrome (MPS) in patients with MPS. 42 women with MPS were randomly assigned to three groups:(nCTM = 14, nIASTM = 14, nControl = 14). Evaluation parameters were determined as pain, autonomic nervous system (ANS) parameters, range of motion (ROM), functional strength, activity limitation related to neck pain, level of depression and anxiety, sleep, quality of life and satisfacion. All measurements were performed baseline and 6th week. In addition to the exercise program, treatment was applied to dorsal in all patients in the CTM and IASTM groups. Only exercise programme was given in the control group. At the end of the treatment, there was no difference between the groups for ROM, functional strength, activity limitation and satisfaction level (p> 0.05).