Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi personelinin hastane bilgi sistemleri konusundaki görüşlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of Ankara Training and research hospital staff's views on Hospital information systems
- Tez No: 533562
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER RIFKI ÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Hospitals, Health Care Management
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Araştırmanın evreni Ankara ilinin Çankaya İlçesindeki Ankara Eğitim ve Araştırma hastanesinde hekim, idari personel, hemşire ve sağlık teknisyeni olarak görev yapan sağlık çalışanlarıdır. Evrenin tümüne ulaşılması amaçlanmış ancak sağlık çalışanlarının gönüllülük, nöbet, izin vb. durumlarından dolayı katılımcılar kolay ulaşılabilen örnekleme yöntemine dayalı olarak belirlenmiştir. Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görevli olarak çalışan ve araştırmaya gönüllü olarak katılım sağlayan 788 kişi anket formunu doldurmayı kabul etmiş ve araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Sağlık çalışanlarından 25'inin anket formundaki kayıp veri sayısının fazlalığı nedeni ile bu kişilerin anketi dikkatle doldurmadıklarına karar verilmiş ve bu kişilerin anket formları dikkate alınmayarak, istatistiksel analizler 763 kişiden elde edilen veri üzerinde yürütülmüştür. Katılımcılar 18 ile 59 yaş aralığında olmak üzere ortalama yaşları 35.2'dir. Katılımcıların çalışma süreleri ise bir yıldan az ve 39 yıl aralığındadır. Çalışma sürelerinin ortalaması 11 yıl, HBS kullanım süreleri ise bir yıldan az ve 16 yıl aralığında olmak üzere ortalama 8 yıl olarak hesaplanmıştır. Ayrıca daha önce birçok farklı alanda kullanılan Teknoloji Kabul Modeli Ölçeği'nin HBS alanında kullanılması için uyarlama çalışması yapılmıştır. Araştırmanın sonucunda; sağlık ve idari personelin HBS kullanım süreleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmazken [χ^2(1, n=763)=0.514, p>0.05], HBS eğitim alma[χ^2(1, n=763)=26.09, p.05), TKM puan ortalamaları arasında anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir(F(1-761)=29,370, p.05), (F(TKM)(1-759)=1,549, p>.05)].
Özet (Çeviri)
The population of the study included health workers who work as physicians, administrative staff, nurses and health technicians in Ankara Training and Research Hospital in Çankaya district of Ankara Province. The study aimed to reach the whole universe, but volunteerism, seizure, leave etc. of health workers. due to their status, the participants were determined based on the easily accessible sampling method. A total of 788 volunteers from the Ankara Training and Research Hospital, who participated in the study voluntarily, agreed to complete the questionnaire and formed the sample of the study. The sample of the study was formed by a total of 788 volunteers from the Ankara Training and Research Hospital; who voluntarily participated in the study and agreed to complete the questionnaire. It was found that huge quantity of missing was missing in some questionnaires, hence it was determined that 25 of the health care workers did not fill the questionnaire carefully. Thus, the statistical analyzes were carried out on the data obtained from 763 people. The mean age of the participants was 35.2 years (range 18 to 59). The working period of the participants varied between less than one year and 39 years. The mean working period of the participants was 11 years, and the RLS usage period ranged between less than one year and 16 years; it had 8 years on average. In addition, an adaptation study was performed to use the Technology Acceptance Model Scale, which was previously used in many different areas, in the field of HIS.