Boşanmada maddi ve manevi tazminat
Pecuniary and non-pecuniary damages in divorce
  1. Tez No: 533572
  2. Yazar: BUKET GÜNAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ HAYDAR YAĞCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Boşanma, gerek doğurduğu sonuçlar gerekse hayat ilişkilerinde sıklıkla karşılaşılması sebebiyle önem taşıyan bir aile hukuku müessesesidir. Boşanma sonucunda taraflar arasında evlilik ile kurulan ekonomik birlik son bulur. Bu durum neticesinde, boşanmanın birtakım mali sonuçları ortaya çıkar. Boşanmanın mali sonuçlarından maddi ve manevi tazminat, çalışmamızın ana konusunu oluşturmaktadır. Boşanmaya sebep olan olaylar nedeniyle taraflar, maddi ve/veya manevi zarara uğrayabilirler. Zarar, mevcut ya da beklenen menfaat kaybından ya da kişilik haklarının saldırıya uğraması sebebiyle doğabilir. Uğranılan bu zarar neticesinde tazminat talebinin hangi şartlar altında mümkün olabileceği ve ne şekilde ileri sürülebileceği çalışmamızda ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Türk medeni hukukundan hareketle boşanma müessesenin hukuki niteliği ve dayandığı ilkeler ile temellendirilerek boşanmada maddi ve manevi tazminatın genel hükümlerden farkının ve boşanmanın sonuçları arasındaki yerinin ortaya konulabilmesi için açıklamalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Divorce is an important family law institution due to its consequences as well as the fact that it is frequently encountered in life relations. As a result of divorce, the financial unity between the parties comes to an end. Due to this situtation, several financial consequences of divorce arise. Among the financial consequences of divorce, pecuniary and non-pecuniary damages consitute the main subject of our study. Due to the events causing the divorce, parties may suffer pecuniary and/or non-pecuniary damages. Damage may arise either from the loss of existing or expected benefits or from an attack on personal rights. As a result of this damage that is suffered, the conditions under which the claim for damages may be possible and the way in which it can be asserted are examined in detail in our study. Based on Turkish civil law, by using the legal character of the institution of divorce as well as its founding principles as the basis, the difference of pecuniary and non-pecuniary damages from the general provisions and their place among the other consequences of divorce are explained.