Boşanmada maddi ve manevi tazminat
Material and moral compensation in divorce
  1. Tez No: 924670
  2. Yazar: ILGIT DİLAN ERDOĞMUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ECE BAŞ SÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Evlenmek kolay olsa da boşanma kısmı aynı şekilde hızlı ve kolay değildir ve boşanmanın bir takım hukuki sonuçları mevcuttur. Boşanmanın hem mali hem kişisel nitelikte sonuçları mevcuttur. TMK. 174'te düzenlenen maddi ve manevi tazminat boşanmanın mali sonuçları arasındadır. Bu sebeple, çalışmada boşanmada maddi ve manevi tazminat ele alınmıştır. Çalışmada genel olarak boşanma, boşanmanın kişisel ve mali nitelikte sonuçları, boşanmanın sonuçları arasında maddi ve manevi tazminatın yeri, boşanmadan kaynaklanan maddi tazminatın amacı, hukuki niteliği, maddi tazminat talebinin şartları, boşanmadan kaynaklanan manevi tazminatın amacı, hukuki niteliği ve şartları, boşanmadan kaynaklanan maddi ve manevi tazminatın özellikleri, maddi ve manevi tazminatın ne şekilde ileri sürüleceği, tazminat miktarının belirlenmesi, hükmedilen tazminatın ne şekilde ödenebileceği, maddi ve manevi tazminatta zamanaşımı ve faiz incelenmiştir. Boşanmadan kaynaklanan maddi ve manevi tazminat TMK m. 174' te düzenlenmiş olsa da belirli olmayan hususlar açısından Yargıtay kararlarıyla boşanmadan kaynaklanan maddi ve manevi tazminat taleplerinde somut olaylara göre adalet sağlanmaya çalışılarak öngörülebilirliği artırılmaya çalışılmıştır. Çalışmada bu hususa ilişkin bilgilere ve doktrindeki tartışmalara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
While getting married is easy, the process of divorce is not as quick and straightforwards, and it has a number of legal consequences. In addition to the personal consequences of divorce, there are also financial consequences. Material and moral compensation, regulated in Article 174 of the Turkish Civil Code (TMK), are among the financial consequences of divorce. Therefore, this study addresses material and moral compensation in divorce. In this study, divorce in general, the personal and financial consequences of divorce, the place of material and moral compensation among the consequences of divorce, the purpose, legal nature, and conditions of claims for material compensation arising from divorce, the purpose, legal nature, and conditions of claims for moral compensation arising from divorce, the characteristics of material and moral compensation arising from divorce, methods of claiming material and moral compensation, determination of the amount of compensation, means of payment f the adjudicated compensation, the statute of limitations and interest in material and moral compensation arising from divorce have been examined. Although material and moral compensation arising from divorce are regulated in Article 174 of the TMK, in matters that are not clearly defined, efforts have been made to increase predictability by ensuring justice in material and moral compensation claims arising from divorce through the decisions of the Supreme Court, based on concrete cases. This study concludes with information on this issue and the discussions in the legal doctrine.