Boşanmanın mali sonuçlarından maddi ve manevi tazminat
Financial consequences of divorce material and moral compensation
  1. Tez No: 877751
  2. Yazar: HATİCE DİCLE KAYA SOLMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ SADIK AYDOS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Evlilik birliğinin sona erme hâllerinden boşanma, boşanmaya ilişkin görüşler, boşanmaya hakim olan ilkeler, boşanma sebepleri ve boşanma davalarının özellikleri irdelenmiş, boşanma davasının malî sonuçlarına kısaca değinilerek, özellikle maddî ve manevî tazminat çalışmamızın ana konusunu teşkil etmiştir. Çalışmamızın amacı, boşanmaya dayalı maddî ve manevî tazminat istemlerine ilişkin gerek teori gerekse pratikte hakkaniyete daha uygun sonuçlar elde edebilmek adına literatüre katkı sağlamaktır. Çalışmamızın öncesinde literatür taranarak; Yargıtay kararları, doktrinde mevcut kaynaklar, makaleler, yüksek lisans ve doktora tezleri, dijital kaynaklar, güncel Resmî Gazete yayınları kaynak olarak kullanılmıştır. Çalışmamızın ilk bölümünde boşanma kavramına, ilkelerine, sebeplerine, boşanma davalarının özelliklerine, sonuçlarına ve boşanma davaları ile boşanmaya dayalı istenilen maddi ve manevi tazminatın usul hükümlerine değinilmiştir. İkinci bölümde, boşanma davasının malî sonuçlarından maddî tazminata değinilmiş, boşanmada maddî tazminatın hedefleri, koşulları, miktarının belirlenmesi, ödeme şekillerinden bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde ise boşanma davasının malî sonuçlarından manevî tazminat açıklanmış, boşanmada manevî tazminatın hedefi, koşulları, miktarının belirlenmesi ve ödeme şekli ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of family and domestic relations that constitute family law's main subject explained within the frame of principles that involve family law. Divorce, opinions on divorce, principles that involve divorce, reasons of divorce and procedures about divorce case which are the end of conjugal union analyzed and they constitued the main subject of pecuniary and non-pecuniary damages with mention of pecuniary conclusions of divorce case. Purpose of our study is to contribute to literature for having more equitable results both in theory and practice about pecuniary and non-pecuniary damages based on divorce case. The literature was reviewed before our study and the decisions of the Court of Cassation, existing sources in the doctrine, articles, master's and doctoral theses, digital sources and current Resmi Gazete publications were used as sources. The concept, principles, reasons, procedures and conclusions of divorce are mentioned with following explanations on the concept of family and Turkish Family Law in the first part of our study. In the second part, pecuniary damage which is one of the financial conclusions is mentioned and goals, conditions, determination of the amount, ways of payment and procedures of pecuniary damage on divorce is mentioned. Lastly in the third part, non-pecuniary damage which is one of the financial conclusions is explained, goals, conditions, determination of the amount, ways of payment and procedures of non-pecuniary damage on divorce is mentioned..