Türk operasının ulusal kimliği ve Ahmed Adnan Saygun'un Özsoy Operası
Nationalist identity of Turkish opera and Ahmed Adnan Saygun's opera 'Özsoy'
  1. Tez No: 533610
  2. Yazar: ARDAN BEYARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. ŞEBNEM ÜNAL
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Sahne ve Görüntü Sanatları, Music, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu tez, müziğin tarihsel gelişiminde ulus kavramının etkilerini ve bu etkiler sonucunda Ahmed Adnan Saygun'un yazdığı Özsoy Operası'nı ele almaktadır. Döneminin siyasal yapılanmasının ve devrime bağlı olan değişimlerin sonucunda yazılan ve sahnelenen Özsoy Operası, tarih içindeki ulus (millet)-müzik kavramının gelişimi neticesinde incelenmiştir. Bu gelişim sürecinin ele alınmasıyla; Türk kültürü içerisine yerleştirilmeye çalışılan opera türü hakkında kaynak oluşturulması amaçlanmıştır. Bu tezin 'Türk Operası' üzerine çalışmalar yapacak öğrencilere ve eğitmenlere katkı sağlanması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyses the effects of the concept nation on the historical development of music and Ahmed Adnan Saygun's opera“Özsoy”according to these effects.“Özsoy”, written and performed according to the political structure of the era and changes related to the revolution; is analyzed in the context of the historical development of the nation-music concept. The purpose of this analysis is to provide a source about the genre opera, which has been intended to be placed in to the Turkish culture. This thesis aims to contribute to the“Turkish Opera”studies of both students and instructors.