Cumhuriyet'in başlangıcından 1970 yılında Devlet Opera ve Balesi Kurumunun kuruluşuna kadar olan dönemde, Türk operalarının toplumdaki yansımaları ve dönüştürücü etkileri
Reflections and transformative effects of Turkish operas on society from the beginning of the Republic to the foundation of the State Opera and Ballet Institution in 1970
  1. Tez No: 934443
  2. Yazar: EVREN EKŞİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY HATİP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Opera Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
CUMHURİYET'İN BAŞLANGICINDAN 1970 YILINDA DEVLET OPERA VE BALESİ KURUMUNUN KURULUŞUNA KADAR OLAN DÖNEMDE, TÜRK OPERALARININ TOPLUMDAKİ YANSIMALARI VE DÖNÜŞTÜRÜCÜ ETKİLERİ Bu çalışma, Türkiye Cumhuriyeti'nin kültürel ve toplumsal dokusu üzerindeki opera sanatının çok boyutlu etkilerini incelemektedir. Cumhuriyet'in ilanından itibaren modernleşme ve Batılılaşma ideallerinin önemli bir göstergesi olarak kabul edilen opera, bu dönemde devletin himayesi altında gelişmiş ve yaygınlaşmıştır. Bu tez, operanın Türkiye'de sadece sanatsal bir faaliyet olmanın ötesinde, ulusal kimliğin şekillenmesinde, toplumsal değişimin hızlanmasında ve siyasi mesajların aktarılmasında önemli bir rol oynadığını ileri sürmektedir. Tez kapsamında, operanın modernleşme ve Batılılaşma projelerindeki konumu, ulusal kimliğin yeniden tanımlanmasındaki katkısı, farklı toplumsal gruplar arasındaki etkileşimi teşvik etmedeki gücü ve siyasi otoriteler tarafından nasıl algılandığı ve kullanıldığı gibi konular detaylı bir şekilde incelenmektedir. Bu bağlamda, Ahmet Adnan Saygun'un“Özsoy”operası gibi ulusal temaları işleyen eserlerin yanı sıra, opera eğitiminin kurumsallaşması ve Carl Ebert gibi önemli şahsiyetlerin Türkiye'deki opera sahnesine etkileri de ele alınmaktadır. Bu tezin temel iddiası, operanın Türkiye Cumhuriyeti üzerinde yalnızca sanatsal bir etki yaratmakla sınırlı kalmayıp, aynı zamanda toplumsal, kültürel ve siyasal alanlarda da derin ve kalıcı etkiler bıraktığıdır. Bu çerçevede, bu tezde aşağıdaki konular detaylı bir şekilde ele alınacaktır: Batılılaşma Düşüncesinin İfadesi Olarak Opera: Cumhuriyet'in ilk dönemlerinde operanın, Batı medeniyetine entegrasyonun bir göstergesi olarak nasıl yorumlandığı ve bu yorumun operanın yaygınlaşmasında ne gibi bir rol oynadığı değerlendirilecektir. Ulusal Kimliğin Yeniden Yapılanmasında Operanın Rolü: Opera eserlerinin, Türk tarihini, mitolojisini ve folklorunu sahneye taşıyarak ulusal kimliğin yeniden tanımlanmasına ve güçlendirilmesine nasıl katkı sağladığı analiz edilecektir. Örneğin, Ahmet Adnan Saygun'un“Özsoy”operası gibi, ulusal temaları işleyen eserlerin bu süreçteki önemi üzerinde durulacaktır. Toplumsal Dönüşümde Operanın Etkisi: Operanın, farklı toplumsal kesimleri bir araya getirerek toplumsal etkileşimi artırdığı ve yeni bir kültürel kimliğin oluşumuna nasıl katkıda bulunduğu incelenecektir Çalışma, tarihsel bir bakış açısıyla, arşiv kayıtları, dönemin yayınları, opera eleştirileri ve ilgili akademik literatür gibi çeşitli kaynaklardan elde edilen bilgilerle desteklenmektedir. Netice olarak bu tez, opera sanatının Türkiye Cumhuriyeti üzerindeki dönüştürücü etkilerini çok yönlü bir perspektiften sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
REFLECTIONS AND TRANSFORMATIVE EFFECTS OF TURKISH OPERAS ON SOCIETY FROM THE BEGINNING OF THE REPUBLIC TO THE FOUNDATION OF THE STATE OPERA AND BALLET INSTITUTION IN 1970 This study examines the multidimensional effects of opera on the cultural and social fabric of the Republic of Turkey. Since the Republic's proclamation, opera, which is considered an important indicator of modernization and Westernization ideals, has developed and spread under the state's auspices during this period. This thesis argues that opera is not only an artistic activity in Turkey but also plays an important role in shaping national identity, accelerating social change, and conveying political messages. The thesis examines in detail the position of opera in modernization and Westernization projects, its contribution to the redefinition of national identity, its power in promoting interaction between different social groups, and how it is perceived and used by political authorities. In this context, works dealing with national themes, such as Ahmet Adnan Saygun's opera“Özsoy”, as well as the institutionalization of opera education and the influence of important figures such as Carl Ebert on the opera scene in Turkey, are discussed. The main claim of this thesis is that opera has not only had an artistic impact on the Republic of Turkey but has also had deep and lasting effects in social, cultural, and political areas. In this context, the following topics will be discussed in detail in this thesis: Opera as an Expression of Westernization Thought: How opera was interpreted as an indicator of integration into Western civilization in the early periods of the Republic and what role this interpretation played in the spread of opera will be evaluated. The Role of Opera in the Reconstruction of National Identity: How opera works contributes to the redefinition and strengthening of national identity by bringing Turkish history, mythology and folklore to the stage will be analyzed. For example, the importance of works dealing with national themes, such as Ahmet Adnan Saygun's opera“Özsoy”, in this process will be emphasized. The Impact of Opera in Social Transformation: How opera increases social interaction by bringing different social segments together and contributes to the formation of a new cultural identity will be examined. From a historical perspective, the study is supported by information obtained from various sources such as archival records, publications of the period, opera criticism, and related academic literature. In conclusion, this thesis aims to present the transformative effects of opera on the Republic of Turkey from a multifaceted perspective.