Bellek oluşturmada seramiğin çağdaş sanata katkısı
The contribution of ceramics to contemporary art in memory creation
- Tez No: 533613
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYGÜN DİNÇER KIRCA
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Seramik sanatının, bellek kavramıyla olan ilişkisinin, çağdaş sanat içindeki konumunu kavramak, bu kavramın sanatçılar üzerindeki etkisini anlamak adına önemlidir. Bu çalışma kapsamında, bireysel, kültürel, toplumsal ve sanatsal etkileşimler ön planda tutulmuştur. Bellek, geçmişi içinde barındıran ve istenilen durumda bilginin yeni deneyimler ile tekrar ortaya çıkması halidir. Seramik de, kendi içinde, hem eşsiz tarihi, hem de çağdaşı barındırması yönüyle bellek kavramıyla benzerlik göstermektedir. Seramiğin geniş yelpazesinde, bellek ile kurduğu ilişki, bu kavram ile çalışan sanatçıların yapıtlarına yansımış, izleyicilerin, seramikle olan ilişkisini, farklı boyutlara taşımasına aracı olmuştur. Çalışmada, bu bağlamdan yola çıkarak, bellek kavramının, sanatla ilişki kurduğu noktalar araştırılmış, bu kavramla çalışan çağdaş sanatçıların, malzeme özelinde, seramikle olan bağı ortaya konulmuştur. Bellek oluşumunda, geçmişle kurduğumuz ilişkide seramik, çoğu alanda karşımıza çıkmaktadır. Seramik, gerek malzeme olarak, gerekse sanatın aktarılması açısından, kollektif belleğin sürdürülmesinde etkin bir rol oynamaktadır. Süreç ve sonuç bütünlüğünde, bu çalışma; çağdaş seramik sanatında, bellek-seramik ilişkisinin nasıl kurulduğunu, bu ilişkinin, toplumlar ve sanatçılar üzerindeki etkisini aktarmaktadır. Kurulan bu ilişkiyle birlikte, seramik sanatında gelinen son nokta, sanatçılar ve eserleri üzerinden aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is important to understand the relationship between the art of ceramics and the concept of memory in contemporary art for understanding its effects on the artists. In the scope of this study, individual, cultural, social and artistic interactions are prioritized. Memory is the case which contains the past in itself and it brings the information back from the past with new experiences. Ceramics, is similar to memory for containing a unique history in itself as well as the contemporary. The relationship with memory in the wide range of ceramics has been reflected in the works of artists working with this concept, and it has been the means for the viewers' relationship with ceramics to be carried in different dimensions. In this study, the points that the concept of memory and its relation to art have been researched, and the connection of the contemporary artists particularly working with this concept as the material, has been revealed. Ceramic appears in most areas in memory formation and in its relationship with ceramics. In the maintenance of collective memory, ceramics play an active role in material and art. Through its process and outcome, this study is explaining the relationship between memory and ceramic and how the impact of this relationship on societies and artists in the context of art is established in the contemporary ceramic art. Along with this relationship, the current state of the ceramic art is transferred through the artists and their works.