İtalyanların gözüyle Türkler ve İstanbul halk kültürü
Turkish people and Istanbul folk culture from Italians' point of view
- Tez No: 533648
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA HAMARAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 513
Özet
İstanbul'un fethinden sonra İtalyanlar için Türkler diğerini simgelemeye başlamıştır. İtalyan kraliyetleri ve cumhuriyetleri için Osmanlılar, farklı bir dinin, bir kültürün ve bir siyasi sistemin temsilcisiydi. Zaman geçtikçe İtalyanlar arasında hem resmi hem resmi olmayan temaslardan etkilenen bir Türk algısı oluşmuştur. Eski ön yargılar XXI. yüzyılda oluşan yeni algılarla karışmaktadır. İtalyanlar, Türkiye'nin şehirleri arasında en çok İstanbul'u bilmektedir. İstanbul'u görenlerin anlattıkları ve İstanbul hakkında yazılmış olan seyahatnameler, İtalyanların merakını uyandırmaktadır. İstanbul'a taşınan İtalyanlar, tarihî Levanten topluluk yanında İstanbul'da yeni bir İtalyan topluluğu oluşturmaktadır. Onlar, günlük hayatlarında İstanbul halk kültürünü keşfetmeye çalışmakta ve gördüklerini İtalya'dakilere anlatarak onların ön yargılarını yeniden değiştirmektedirler. Kısacası tezimizde, Türklerle ilgili İtalyan halk kültürünün ifadelerini, XXI. yüzyılın İtalyanlarının Türk algısını, İstanbul'a ve İstanbul halk kültürüne bakışını araştırdık. İtalyanların Türk algısı konusuna genel bir bakış açısıyla düzenli bir şekilde çalışılmamıştır. Giriş bölümü haricinde tezimiz dört bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde çalışmanın konusu, amacı ve yöntemi üzerinde durulmuştur. Birinci bölümde İtalyanların gündelik hayatında Türklerle tarihî temaslarının izleri incelenmiştir. İkinci bölümde çeşitli unsurlardan etkilenen İtalyanların Türk algısı araştırılmıştır. Üçüncü bölüm için İstanbul'u ve İstanbul'un halk kültürünü anlatan XXI. yüzyılın seyahatnameleri taranmıştır. Dördüncü bölümde İstanbul'daki İtalyan kurumları ve İtalyan topluluğu üzerinde durulmuştur. Sonuçta ise çalışmadan elde edilen veriler değerlendirilmiştir. Ekte İtalyanların Türk algısı hakkındaki anket ve İtalyan topluluğuyla yaptığımız görüşmelerin bir örneği verilmiştir.
Özet (Çeviri)
After the conquest of Istanbul, Italians began considering Turkish people a symbol of what was different from them. The Ottomans represented a different religion, culture and political system. Italians developed a particular perception of Turkish people and a narrative about them. This was influenced both by official and unofficial relations. In the 21st Century new prejudices are added to the old ones. Among Italians, the most well-known Turkish city is Istanbul. Italians who moved to Istanbul, are creating a new Italian community there, in addition to the historical Levantine community. They try to decode the folk culture of the city in their daily life. In my thesis I researched the expressions of Italian folk culture about Turkish people, the 21st Century Italians' perception of Turkish people and the Italians' point of view on Istanbul and its folklore. The thesis is made of an introduction part and four chapters. In the introduction I explained the topic, the aim, and the method used. The first chapter is about the traces of historical relations with Turkish people in the Italians' daily life. In the second chapter I focused on Italians' perception of Turkish people. In the third chapter I examined some travel books of the 21st Century about Istanbul. Lastly, the fourth chapter is about the Italian community there. In the conclusion I elaborated some general considerations about the data obtained in this work. The survey about Italians' perception of Turkish people, and the interview with the members of the Italian community in Istanbul are given as examples in the appendix.