Warfarin kullanan evde bakım hastalarında terapötik aralıkta kalmaya etki eden faktörler
Factors affecting stay in therapeutic range in home care patients using warfarin
- Tez No: 533649
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENK AYPAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Giriş-Amaç: Warfarin 50 yılı aşkın bir süredir kullanılan, çeşitli hastalık durumlarında klinik etkinliği birçok çalışmada ortaya koyulmuş bir ilaçtır. Warfarin için iyi tanımlanmış bir uluslararası normalleştirilmiş oran (INR) aralığı (INR 2-3) mevcuttur ve bu aralıkta tutulduğunda, warfarin oldukça etkili ve güvenli bir ilaçtır. Ancak INR değerlerinde kabul edilen aralığın altında veya üzerinde seyirler, artan inme riski, miyokard enfarktüsü, majör kanama olayları ve ölüm gibi ciddi istenmeyen sonuçlarla ilişkilendirilir. Oral antikoagülan tedavi alan hastaların sonuçlarını ideal aralıkta tutabilmek için büyük bir zaman ve finansal kaynak harcanmaktadır. Ancak bu çabaya rağmen TTR (Time in Therapeutic Range) değerinin literatür ortalaması %50 gibi suboptimal bir değerde kalmaktadır. Ayrıca evde sağlık hizmetleri alan hastalarda oral antikoagülan kullanımı sık olmasına rağmen nispeten az sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu sebeplerle çalışmamızda warfarin kullanan evde bakım hastalarında terapötik aralıkta kalmaya etki eden faktörleri tespit etmeyi amaçladık. Gereç-Yöntem: Çalışmamız; retrospektif, tanımlayıcı tipte bir araştırma olarak planlandı. Tek merkezli anket çalışması olarak gerçekleştirildi. Çalışmaya hastanemiz Evde Sağlık Hizmetleri Birimince takip edilen warfarin kullanan 90 hasta dahil edildi. Çalışmada iki ayrı form kullanıldı. 1. form 90 hastanın tamamına uygulanırken; hastalardan 8'i bir yıllık süreçte çeşitli sebeplerle öldüğü için 2. Form 82 hastaya uygulandı. Elde edilen veriler SPSS 20 ile analiz edildi. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 78,1 ± 9,4 yıldı (minimum 50- maksimum 97). Hastaların %76,7'si (n=69) kadın, %23,3'ü (n=21) erkekti. Hastaların %43,9'u 1500 tl ve altında gelir düzeyine sahipti. En sık warfarin kullanım endikasyonları sırasıyla SVO (%36,7), AF (%10), AF+SVO (%18,9) olarak saptandı. Hastaların %80'inde çoklu ilaç kullanımı mevcuttu. Hastaların %75'i warfarinle etkileşen bir veya daha fazla ilaç kullanmaktaydı. Hastaların yaklaşık yarısına (%51,2) warfarin kullanımı için eğitim verilmişti. HAS-BLED skoru 3 ve üzerinde olan hastalarda TTR değeri, HAS-BLED skoru 3'ün altında olan hastalardan daha düşük bulundu (p=0,047). CHA₂DS₂-VASc skoru 6 ve üzerinde olan hastalarla, 6'nın altında olan hastaların TTR skorları benzerdi (p=0,166).
Özet (Çeviri)
Introduction-Aim: Warfarin has been used for more than 50 years and its clinical efficacy in various disease states has been demonstrated in many studies. A well-defined international normalized ratio (INR) range (INR 2-3) is available for warfarin, and when kept in this range, warfarin is a highly effective and safe drug. However, INR or less than or above the accepted range is associated with significant unintended consequences, such as increased risk of stroke, myocardial infarction, major bleeding events, and death. In order to keep the results of patients receiving oral anticoagulant therapy within the ideal range, a great deal of time and financial resources are spent. However, despite this effort, the literature average of TTR (Time in Therapeutic Range) is 50% which is suboptimal. In addition, the use of oral anticoagulants in patients receiving home health care is common, but there are relatively few studies. For this reason, in our study, we aimed to determine the factors affecting the therapeutic range in home care patients using warfarin. Material and Method: Our study; a retrospective, descriptive study. It was conducted as a single-center survey. The study included 90 patients using warfarin followed by our Home Health Services Unit. Two different forms were used in the study. The 1st form was applied to all 90 patients; As 8 of the patients died for various reasons in one year period, the 2nd form was applied to 82 patients. Data were analyzed with SPSS 20. Results: The mean age of the patients was 78.1 ± 9.4 years (minimum 50 - maximum 97). 76.7% (n = 69) of the patients were female and 23.3% (n = 21) were male. 43.9% of the patients had an income level of 1500 TL and below. The most common indications for warfarin use were SVO (36.7%), AF (10%), AF + SVO (18.9%). 80% of the patients had multiple drug use. 75% of patients were using one or more drugs that interacted with warfarin. Approximately half of the patients (51.2%) were trained to use warfarin. TTR value were lower in patients with HAS-BLED score 3 and higher than those with HAS-BLED score less than 3 (p = 0.047). Patients with a CHA2DS2-VASc score of 6 or higher and a score below 6 had similar TTR scores (p = 0.166).