Bazı parenteral nütrisyon solüsyonlarının makro besin ögesi ve alüminyum içeriğinin belirlenmesi
Determination of macronutrient content and aluminium content of some parenteral nutrition solutions
- Tez No: 533714
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI AKYOL MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Parenteral nütrisyon (PN) solüsyonlarının alüminyum (Al) kontaminasyonu 30 yılı aşkın zamandır bilinmektedir. Al'nin özellikle damar yoluyla alımı dokularda birikime yol açmaktadır. Ayrıca sinir sistemi, kas ve iskelet sistemi, solunum sistemi, kardiovasküler sistem, hepatobiliyer sistem, endokrin sistem ve üreme sistemi gibi sistemlere etki edebilmektedir. Bu çalışmanın amacı Türkiye'de kullanılan PN solüsyonlarının Al konsantrasyonlarının yanısıra makro besin ögesi ve enerji değerlerinin belirlenmesidir. Çalışmada 8 adet PN1, PN2, PN3, PN4, PN5, PN6, PN7 ve PN8 isimleriyle kodlanan üç odalı PN solüsyonu incelenmiştir. Alüminyum konsantrasyonu, yüksek performanslı sıvı kromatografisi (YPSK) yöntemi ile analiz edilmiştir. Solüsyonların protein miktarı Kjehldahl yöntemi, yağ miktarı Soxhelet yöntemi ve sulu ekstraksiyon yöntemi ile yapılmıştır. Ayrıca solüsyonlaın nem ve kül tayini yapılmıştır. Karbonhidrat kompozisyonu yüzde (%) olarak belirlenmiştir. Enerji değeri bomba kalorimetre ile ölçülmüştür. PN solüsyonlarındaki glukoz solüsyonlarının ortalama Al konsantrasyonu 16,36±8,31 µg/L, amino asit solüsyonlarının ortalama Al konsantrasyonu 4,96±3,73 µg/L, lipit solüsyonunun ortalama Al konsantrasyonu 9,09±11,23 µg/L bulunmuştur. PN5 glukoz solüsyonunun ve PN2 lipit solüsyonunun Al konsantrasyonu Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından limit olarak kabul edilen 25 µg/L'nin üzerinde tespit edilmiştir. Makro besin ögeleri incelendiğinde solüsyonların etiket bilgisi ile analizle belirlenen miktarlar arasında protein miktarları için PN1-7 solüsyonlarında istatistiksel açıdan anlamlı bir fark yokken (p>0,05) PN8 solüsyonunda anlamlı derecede fark belirlenmiştir (p0,05).
Özet (Çeviri)
Aluminium (Al) contamination of parenteral nutrition (PN) solutions has been known for over 30 years. Especially vascular intake of Al leads to accumulation in tissues. In addition, the nervous system, musculoskeletal, respiratory system, cardiovascular system, hepatobiliary system, endocrine system, reproductive system can affect these systems. The purpose of this study was to determine the Al concentration and macronutrient and energy content of PN solution used in Turkey. In this study, 8 all-in-one PN solutions which named PN1, PN2, PN3, PN4, PN5, PN6, PN7 and PN8 were examined. Aluminium concentration was analysed by high performance liquid chromatography. The protein content of solutions was measured by Kjehldahl method, oil content was anaysed by Soxhelet method and oil content was measured by aqueous extraction method. Moisture and ash determined. Carbohydrate composition is determined as the percentage (%) remaining from protein, oil, moisture and ash compositions. Energy value was measured with a bomb calorimeter. It has been found that mean Al concentration of glucose solutions of PN solutions was 16,36±8,31 µg/L, the mean Al concentration of amino acid solutions was 4,96±3,73 µg/L, the mean Al concentration of the lipid solution was 9,09±11,23 µg/L. The Al concentration of a PN5 glucose and PN2 lipid solution is above 25 µg/L, which the Food and Drug Administration (FDA) considers to be a limit. When the macronutrients were analysed, there was no significant difference in the PN1-7 solutions for protein amounts between the label information and the amounts determined by the analysis (p>0,05), whereas there was a significant difference in the PN8 solution (p0.05).