Erken agresif nütrisyon uygulanan preterm bebeklerde taburculuk sırasında saptanan ekstrauterin büyüme geriliği üzerine etki eden faktörler
Factors affecting extrauterine growth restriction at discharge in preterm infants receiving early aggressive nutrition
- Tez No: 455746
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY DUMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
GİRİŞ: Erken ve agresif parenteral beslenme uygulamalarına karşın taburculukta ekstrauterin büyüme geriliği (EUBG) prematüreliğin yaygın bir sorunu olmaya devam etmektedir. EUBG insidansının yüksek olarak devam etmesine neden olan faktörler henüz netliğe kavuşmamıştır. AMAÇ: Bu retrospektif kohort çalışma ile Ocak 2009-Nisan 2012 tarihleri arasında benzer protokol ile erken agresif parenteral beslenme uygulanan VLBW bebeklerde ekstrauterin büyüme geriliğine etki eden faktörlerin araştırılması amaçlandı. GEREÇ VE YÖNTEM: Postnatal ilk gününde yenidoğan yoğun bakıma kabul edilip benzer bakım prokotokolü ile takip edilen ve en az 3 hafta yatmış olan toplam 171 hasta çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya alınan hastaların demografik özellikleri, majör morbiditeleri, uygulanan bazı tedavi ve laboratuar verileri ile ayrıntılı antropometrik özellikleri ve beslenmeye ait verileri hasta dosyalarından kaydedildi. Taburculuk ve doğum ağırlığı z-skoru farkı ve taburculukta belirlenen büyüme hızları hesaplandı. BULGULAR: Toplam 171 bebeğin 26?sı (%15.2) SGA, 145?i (%84.8) AGA idi. Taburculukta EUBG insidansı %60.8 olarak saptandı. Bu oran SGA doğanlarda %92.3, AGA doğanlarda ise %55.2 idi. AGA doğan 145 hasta üzerinden analitik değerlendirmeye devam edildi. AGA doğan ve taburculukta EUBG olan (n=80) ve olmayan (n=65) hastaların gestasyonel haftaları ile maternal ve gebeliğe ait özellikleri benzerdi. Buna karşın EUBG olan grupta doğum ağırlığı, doğum ağırlığı persantili ve z skoru EUBG olmayanlardan anlamlı olarak daha düşüktü. İki grubun doğum ağırlığına ulaşma zamanı ve birinci hafta z-skoru değişimi benzer iken EUBG olan grupta sonraki haftalarda ve taburculuktaki z skoru değişimi daha fazla, büyüme hızı ise daha düşüktü. EUBG varlığı açısından tek değişkenli analiz ile risk değerlendirmesi yapıldığında doğum odasında resüsitasyon gereksinimi, kültür kanıtlı sepsis varlığı, ciddi intraventriküler kanama, PVL, PDA ligasyonu operasyonu, pulmoner hipertansiyon, sistemik hipotansiyon, postnatal steroid tedavisi, yalnızca anne sütü ile beslenmenin risk faktörü olduğu ve %95 GA ile de desteklendiği, yalnızca formül mama ile beslenmenin ise EUBG açısından koruyucu olduğu saptandı. EUBG gelişimi üzerine etki eden faktörler çoklu lojistik regresyon analiz modeli ile değerlendirildiğinde enteral beslenmenin yalnızca anne sütü ile sağlanması, parenteral beslenme süresi, pulmoner hipertansiyon varlığı, postkonsepsiyonel (PK) 36. haftaya kadar uygulanan kümülatif parenteral kalori miktarı ve taburculuktaki ALT ve AST düzeyleri ile EUBG gelişimi arasında pozitif bir ilişki varken, DA z skoru, yalnızca formül mama ile beslenme ve taburculuktaki BUN düzeyi ile negatif bir ilişki olduğu gözlendi. Taburculuk büyüme hızını birinci hafta kümülatif protein ve kalori alımı ile 36. haftadaki kümülatif enteral kalori miktarının pozitif yönde etkilediği saptandı. SONUÇ: Benzer gestasyonel yaşta ve benzer beslenme protokolü uygulanan VLBW bebeklerden SGA olmasalar bile doğum ağırlığı persantili ve z skoru daha düşük olanların, kritik hasta ve postnatal steroid tedavisi alanların ve standart dozlarda anne sütü zenginleştirici eklense bile yalnızca anne sütü ile beslenenlerin EUBG gelişimi açısından riskli oldukları görülmüştür. Taburculuk büyüme hızı ilk hafta protein ve kalori alımı ve genel olarak enteral kalori miktarının arttırılması ile iyileştirilebilir. Riskli bebeklerin daha yakından izlenmesi, anne sütünün bireysel zenginleştirilmesi, ilk hafta protein ve kalori alımının arttırılması ve enteral beslenmenin hızla arttırılarak parenteral beslenme süresinin azaltılması ile EUBG sıklığı azaltılabilir. ANAHTAR KELİMELER: Preterm bebek, Erken agresif parenteral nütrisyon, Ekstrauterin büyüme geriliği, Büyüme hızı
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Extrauterine growth restriction (EUGR) at discharge is a common problem of prematurity despite the early and aggressive parenteral nutrition applications. The reasons of the high incidence of EUGR are still unclear. AIM: The aim of this retrospective cohort study is to search the factors affecting the EUGR in VLBW babies that applied similar aggressive parenteral nutrition protocol between the dates of January 2009 and April 2012. MATERIAL AND METHODS: 171 patients that were accepted in the newborn ICU in the first postnatal day and applied a similar protocol and also hospitalized at least 3 weeks were included in this study. The demographics, major morbidities, medical treatments, laboratory findings, detailed anthropometric values and nutritional data?s were recorded from the patients files. The Z-score diffirence between the birth and discharge weight and the growth rates at discharge were calculated. RESULTS: The 26 babies (%15.2) of 171 were SGA and the rest (n: 145, %84.8) were AGA. The incidence of EUGR at discharge were determined as %60.8. This rate was %92.3 in SGA babies and %55.2 in AGA babies. The analytic evaluation proceeded on the 145 babies with AGA. There were no differences in terms of gestational age, maternal and pregnancy related characteristics between the AGA babies with and without EUGR. However, the birth weight, the birth weight percentile, and the Z score in the EUGR group were significantly lower than the non-EUGR group. The times of reaching birth weight and the first week?s Z score change were similar in both groups. But the Z score changes in the next several weeks and at the time of discharge were higher in the EUGR group and growth rate was lower. At the risk assessment performed by univariate analysis for the presence of EUGR, it was determined that the need of resuscitation in the delivery room, hemoculture proven sepsis, severe IVH, PVL, PDA ligation, pulmonary hypertension, systemic hypotension, postnatal steroid treatment and exclusive breast milk nutrition were risk factors and supported with %95 CI; so, only formula nutrition was protective against EUGR. As the factors affecting EUGR were evaluated with the multi logistic regression analyze model, it was observed that there was a positive relevance between exclusive breastfeeding, parenteral nutrition duration, the existence of pulmonary hypertension, the amount of cumulative parenteral calories given until 36 weeks postconseptional age and ALT and AST levels at discharge and EUGR. Additionally, there was a negative relevance between EUGR and birth weight Z score, only formula nutrition, and BUN levels at discharge. It was also determined that first week cumulative protein and calorie intake and the amount of 36th week cumulative enteral calorie intake affects discharge growth rate positively. CONCLUSIONS: It was determined that even though they are not SGA, the VLBW babies with similar gestational age and that applied a similar nutritional protocol were at risk of EUGR when they had lower birth weight percentile, lower Z score, when they were clinically critical, when they had postnatal steroid treatment and when they had exclusively breast feding even if breast milk enriching products were included in standard dose. The discharge growth rate may be better with the protein and calorie intake in first week and increasing the amount of enteral calorie. The incidence of EUGR may be reduced by monitoring babies at risk more closely, enriching the breast milk, increasing the protein and calorie intake in the first week of life and rapidly increasing the enteral nutrition so decreasing the time of parenteral nutrition. KEYWORDS: Preterm infant; early aggressive parenteral nutrition; extrauterine growth restriction; growth rate.