Etik iklimin çalışanların tükenmişlik düzeyine etkisi: Mersin ili kamu kurumlarında bir alan araştırması
The effect of ethical climate to the employee level of the employees: A field research in the public institutions of Mersin
  1. Tez No: 533713
  2. Yazar: DİLA ÖCAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERT AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Toros Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Etik, ahlak standartlarının muhakeme edilerek hayatımızda uygulanmasıdır. Etik doğru davranışın ne olduğu üzerine bir akıl yürütme işlemi gerçekleştirir. İş hayatında etik değerlerin korunması ve uygulanması önemli bir gerekliliktir. Tüm iş etiği uygulamalarının ana amacı, örgütlerde ve iş hayatında etiğe uygun bir iklim oluşturmak ve bu iklimi korumak olmalıdır. Etik iklim, bir çeşit örgütsel iş ortamını ifade eder. Örgüt ortamındaki ilişkiler de tükenmişlik konusunda etkili olmaktadır. Çalışanlara karşı yapılan etik dışı davranışlar, çalışanın hizmet vermek için kendisini zorlamasına ve dolayısıyla duyarsızlaşmaya ve duygusal tükenmeye neden olacaktır. Bu araştırmanın amacı, etik iklimin çalışanlar üzerinde tükenmişlik sendromuna etkilerinin incelenmesidir. Anahtar Kelimeler; Etik, etik iklim, çalışanlar, tükenmişlik
Özet (Çeviri)
Ethics is the application of moral standards in our lives. Ethics conducts a reasoning on what is right behavior. It is an important requirement to protect and implement ethical values in business life. The main purpose of all business ethics practices should be to establish and maintain an appropriate climate in organizations and business ethics. Ethical climate refers to a kind of organizational work environment. The relations in the organizational environment are also effective on burnout. Unethical behaviors against employees will cause the employee to force himself to serve and thus to be insensitive and emotional exhaustion. The aim of this study is to investigate the effects of ethical climate on burnout syndrome. Keywords; Ethics, ethical climate, employees, burnout