Design and implementation of a computerized hotel management support system (HMSS)
  1. Tez No: 5430
  2. Yazar: BÜLENT METE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. METE BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 248
Özet
ÖZET BİLGİSAYAR DESTEKLİ OTEL IgLETlM DESTEK SİSTEMİ TASARIMI VE BERCEKLESTlRlMl ( HMSS ) METE, Bülent Yüksek Lisans Tezi, Elektrik ve Elektronik Müh. Bölümü Tez Yöneticisi: Yrd.Doç. Dr. M.Mete BULUT Şubat 1989, 230 sayfa Bu çalışma otel işletiminde bilgisayar kullanımını tartışmaktadır. Ayrıca bir IBM kişisel bilgisayarı kullanılarak bir yazılım paketi ( HMSS ) tasarımını ve gerceklestirimini de içermektedir. Yazılımda TURBOPASCAL kullanılmıştır. Bu çalışmada bir otelin önbüro işlemleri olan rezervasyon, müşteri kabul / ilişki kesme ve isim rehberi işlemleri gerçekleştirilmektedir. Ayrıca telefon santralına olan bir bağlantı ile müşteri telefonlarını ve telefon santralının bir takım özelliklerini kullanarak uyandırma ve mesaj alma/iletme gibi işlemleri otomatik olarak yerine getirmektedir. HMSS yazılım paketi bir oteller zincirinde yer alan otellerin birinden diğerine rezervasyon yapılabilmesine rezervasyonun iptal edilebilmesine veya fatura aktarımına olanak sağlar.Anahtar Sözcükler ı Bilgisayar uygulamaları, Yazılım, Bilgi İşlem sistemleri. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DESIGN AND IMPLEMENTATION OF A COMPUTERIZED HOTEL MANAGEMENT SUPPORT SYSTEM ( HMSS ) Bülent METE M.S. in Electrical and Electronics Engineering Supervisor: Asst. Prof. Dr. M.Mete BULUT February 1989, 230 pages In this thesis, hotel management systems are discussed and a software package ( HMSS ) is designed and implemented by using IBM personal computer. The program has been written in TURBOPASCAL. The HMSS implements all front office operations of a hotel. Front office operations are reservation, check-in check-out, and name directory. HMSS has an interface to the telephone exchange too. Some useful facilities such as call accounting, automatic wake-up and message waiting are provided via this interface. The HMSS Software Package makes possible to perform some important operations from a member of a hotel chain to the others. The operations which can be carried out from a hotel to the other one are room reservation, reservation cancel and transferring bills. iiiKeywords : Computer Applications, Software, Information Management System. IV