Çalışan bireylerin tükenmişlikleri üzerine bir çalışma
A study of burnout among employees
- Tez No: 533756
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ ERKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Çalışanların hayatlarını olumsuz etkileyen tükenmişlik sendromu hem bireysel hem de örgütsel birçok olumsuzluğu beraberinde getirmektedir. Tükenmişlik kavramı ilk kez 1974 yılında Freudenberger tarafından ortaya atılmış ve“başarısızlık, yıpranma, aşırı yükleme sonucu ortaya çıkan enerji ve güç kaybı veya karşılanamayan isteklerin ortaya çıkardığı bireyin iç kaynaklarında ve enerjisinde tükenme durumu”olarak tanımlanmıştır. Tükenmişlik kavramı 3 alt gruptan oluşmakta olup (duygusal tükenmişlik, duyarsızlaşma ve kişisel başarı) bedensel, psikolojik ve davranışsal olumsuzluklar ile kendisini gösterir. Bu çalışmanın amacı tükenmişliğin çalışan bireyler üzerindeki etkilerini sosyodemografik veriler üzerinden incelenmesi ve tükenmişliğe neden olan etkenlerin ve sonuçların belirlenmesidir. Araştırmada çalışanların tükenmişlikleri incelendiğinde, duygusal tükenme değerinin düşük, duyarsızlaşma ve kişisel başarı düzeylerinde ise yüksek düzeyde tükenmişlik yaşadıkları belirlenmiştir. Çalışmada ayrıca tükenmişlik, cinsiyet, yaş, medeni durum, çocuk sayısı, eğitim durumu, meslekte çalışma suresi ve maaş aralığı etkenleri açısından incelenmiştir. Buna göre evli, çocuk sahibi, 11 yıl ve üzeri çalışma süresinde olan, yüksek maaş alan bireylerin diğerlerine göre daha az tükenmişlik yaşadıkları tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen veriler sonucunda sosyal hayata zaman ayırma, evli-çocuklu olma gibi etkenlerin tükenmişlikle mücadele konusunda bireye yararlarından bahsedilmesinin faydalı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Burnout syndrome, which negatively affects the lives of employees, is accompanied by many individual and organizational disadvantages. The concept of burnout was first described by Freudenberger in 1974 and described as“ the extinction of motivation or incentive, especially where one's devotion to a cause or relationship fails to produce the desired results ”. Burnout consists of 3 subgroups (emotional burnout, depersonalization and personal accomplishment), manifested by physical, psychological and behavioral negativities. Purpose of this study is to investigate the effects of burnout on working individuals through sociodemographic data and to determine the causes and consequences. According to results, it was determined that the level of emotional exhaustion is low and levels of depersonalization and personal accomplishment are high so it shows that they experience high levels of burnout. The study also examined demografic factors on burnout and these factors are gender, age, marital status, number of children, educational status, occupational status and salary range. Regarding to the results, it has been found that people who are married, have children, have 11 years of working time and have higher salaries, experience less burnout than others. As a result of the research, it is thought that employees should be informed about the benefits of enrolling social life, married-childhood factors, etc. in order to prevent from burnout.