Hekimlerin kafein kullanım bozuklukları ile uyku kalitesi ve mesleki tükenmişlikleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between caffeine use disorders and sleep quality and occupational burnout in physicians
  1. Tez No: 812507
  2. Yazar: BÜŞRA SAĞLAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AKIN DAYAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Giriş ve amaç: Kafein kullanımının insan sağlığı üzerine olumlu etkileri olmakla birlikte sürekli ve fazla miktarda kullanımının fiziksel ve ruhsal sağlık sorunlarına yol açtığı bilinmektedir. Bu çalışmanın amacı hekimlerde kafein kullanım bozukluğunun araştırılarak uyku kalitesi ve mesleki tükenmişlik arasındaki ilişkiyi incelemektir. Yöntem: Çalışma tek merkezli, prospektif kesitsel tipte bir araştırma olup, Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan uzman ve asistan hekimler arasında dahil etme kriterlerine uygun 240 kişi çalışmaya alınmıştır. Katılımcılardan bilgilendirilmiş onam alınarak sosyodemografik veri formu, kafein kullanım bozukluğu ölçeği (KKBÖ), Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) ve Maslach Tükenmişlik Ölçeği (MTÖ) web tabanlı anket formu gönderilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction and aim: Although caffeine use has positive effects on human health, sustained and excessive caffeine use is known to cause physical and mental health problems. The aim of this study was to investigate caffeine use disorder in physicians and to determine the relationship between sleep quality and occupational burnout. Method: The study was a single-center, prospective cross-sectional study and 240 individuals who met the inclusion criteria among specialist and assistant physicians working at Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital were included in the study. Informed consent was obtained from the participants and a sociodemographic data form, Caffeine Use Disorder Questionnaire (CUDQ), Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI) and Maslach Burnout Index (MBI) web-based questionnaire were sent.