The effect of organizational justice on turnover intention and the mediating role of emotional exhaustion: A study on educational institutions
Örgütsel adalet algısının işten ayrılma niyeti üzerine etkisi ve duygusal tükenmişliğin aracı rolü: Öğretmenler üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 439162
  2. Yazar: BERÇİN GÜNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA FERİHA AŞCIGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Örgütsel etkinlik ve örgütsel verimlilik, tükenmişlik hissiyatından son derece olumsuz bir şekilde etkilenir. Örgütsel adalet algısı, duygusal tükenmişlik ve işten ayrılma niyeti arasındaki ilişki bu çalışmanın odak noktası olmuştur. Araştırmanın örneklemini Ankara'nın üç büyük merkez ilçesinde çalışan 205 öğretmen oluşturmuştur. Bireylerin örgütsel adalet algıları (işlemsel, dağıtımsal, kişilerarası ve bilgisel), duygusal tükenmişlikleri ve bu algıların işten ayrılma niyetlerini nasıl etkilediği, duygusal tükenmişliğin bu konuda aracı rolü oynayıp oynamadığı araştırılmıştır. Yapılan saha araştırması sonucunda, adalet algısı seviyelerinden işlemsel ve kişilerarası adalet algılarının duygusal tükenmeyi istatistiksel olarak anlamlı bir seviyede etkilediği bulunmuştur. İşten ayrılma niyetinin kişilerarası adalet ile olumsuz yönde, duygusal tükenmişlikle olumlu yönde bir ilişkisi bulunduğu tespit edilmiştir. Ayrıca yapılan diğer bir analizde duygusal tükenmişliğin aracılığı ile işten ayrılma niyeti üzerine örgütsel adalet algısı seviyelerinden yalnızca kişilerarası adaletin anlamlı etkisi olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Organizational effectiveness and organizational productivity are highly influenced by emotional exhaustion in a negative way. Relationships between organizational justice, emotional exhaustion and turnover intentions are the focus of this study. In this research, 205 teachers working in three central districts in Ankara comprised the sample. Individuals' organizational justice dimensions (procedural, distributive, interpersonal and informational) and how they influenced their desire to leave their jobs, whether emotional exhaustion acted as a mediator between these two were searched for. In conclusion, procedural and interpersonal justices among organizational justice dimensions were found statistically significant in relation to emotional exhaustion. Turnover intentions of teachers were decided as influenced negatively by interpersonal justice and positively by emotional exhaustion. Moreover, it was found that emotional exhaustion had a significant effect as being the mediator on interpersonal justice when determining turnover intention.