Tenis sporcularında seçili biyomotor özellikler ile propriosepsiyon değerlendirmeleri arasındaki ilişkinin keşfedilmesi: Bir karma yöntem araştırması
Exploring the relationship between selected biomotor abilities and proprioception evaluations of tennis players: A mix method research
  1. Tez No: 533782
  2. Yazar: HÜSEYİN GÜRER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FARUK AKÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Tenis Sporcularında Seçili Biyomotor Özellikler İle Propriosepsiyon Değerlendirmeleri Arasındaki İlişkinin Keşfedilmesi: Bir Karma Yöntem Araştırması Amaç: Bu araştırma; 10-14 yaş arası tenis sporcularındaki biyomotor özellikler ile proprioseptif değerlendirmeleri arasındaki ilişki düzeylerinin belirlenmesini (nicel yaklaşımı işaret eden) ve açıklanmasını (nitel yaklaşımı işaret eden) amaçlamıştır. Materyal ve Metot: Bu araştırmanın tasarımsal temelleri karma araştırma yöntemleri ile inşa edilmiştir. Bu perspektifte, yakınsayan desen karma araştırma yöntemleri temellinde benimsenmiştir. Çalışma grubunu Malatya ilinde aktif olarak tenis oynayan minimum 2 yıldır devam eden 38 sporcu oluşturmuştur. Çalışmanın istatistik işlemleri SPSS 25 programında Pearson correlation analysis ile ölçülmüştür. Anlamlılık düzeyi α=0.05 olarak benimsenmiştir. Bulgular Katılımcıların denge ile üst ekstremite abdüksiyon ve üst ekstremite fleksiyon değerleri arasında anlamlı ilişki bulunamadı.
Özet (Çeviri)
Exploring the Relationship Between Selected Biomotor Abilities and Proprioception Evaluations of Tennis Players: A Mix Method Research Aim: The aim of this study was to determine the relationship between biomotor properties and proprioceptive evaluations in tennis athletes between 10-14 years of age (addressing the quantitative approach) and its explanation (addressing the qualitative approach). Material and Method: The design foundation of this research was mixed research methods. In this perspective, convergent parallel desing was adopted based on this method. The study group consisted of 38 athletes active in the province of Malatya, who have been playing tennis for a minimum of 2 years. Statistical analysis of the study was performed with SPSS 25 program by Pearson correlation analysis. The significance level was determined as α = 0.05. Results: There was no significant relationship between balance and upper extremity abduction and upper extremity flexion scores of the participants.