Kastamonu ili patates depolarında görülen bakteriyel hastalıkların belirlenmesi
Determination of bacterial diseases in potato storage in Kastamonu province
  1. Tez No: 533789
  2. Yazar: ÖZGE ÇALIŞKAN PİRCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN MURAT AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Gram - pozitif, coryneform grubu Clavibacter michiganensis subsp. sepedonicus, tohumluk patates endüstrisi için ekonomik öneme sahip bir hastalık etmenidir. Hastalık etmeni, patates bitkilerinde solgunluğa ve yumruların iletim demetlerinde çürümeye neden olur. Ayrıca, etmen, patates yumrularında uzun süre belirti göstermeksizin latent olarak canlılığını sürdürebilir. Patatesin diğer önemli bakteriyel hastalık etmeni Dickeya solani'dir. Pektinolitik özellikteki bu bakteri, patates bitkisinde karabacak ve solgunluk belirtilerine neden olur. Bu çalışmada; 2014 - 2015 yılları arasında Kastamonu İl'inin patates üretiminde en fazla paya sahip olan Kastamonu Merkez köyleri ve Devrekani İlçe 'sindeki patates depolarında survey çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Survey çalışmaları ile Kastamonu Merkez köylerinden toplanan 370 yumru örneğinden elde edilen 87 izolattan, fizyolojik, biyokimyasal ve moleküler tanı sonucunda; izolatların yaklaşık % 2'sinin Clavibacter michiganensis subsp. sepedonicus (Cms) ile yaklaşık % 1'inin Dickeya solani (Ds) olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Potato ring rot caused by the gram-positive coryneform bacterium Clavibacter michiganensis subsp. sepedonicus is an economically important disease for the potato seed industry. The disease agent causes wilting of potato plants and degradation of vascular tissue in rotting tubers. In addition, it can survive latently in potato tubers for long periods without causing symptoms. Other important bacterial disease agent of potato is Dickeya solani. The pectinolytic bacterium causes blackleg and slow wilt symptoms on potato. This study was carried out in potato deposits in Kastamonu central villages and Devrekani districts, which have the largest share of potato production in Kastamonu province, in 2014 - 2015. With the surveys, 87 isolates obtained from 370 tuber samples collected from the Kastamonu Province. The isolates were determined as a result of physiological, biochemical and molecular tests; about 2% of the isolates were Clavibacter michiganensis subsp. sepedonicus (Cms) and about 1% of Dickeya solani (Ds).