Farklı serum potasyum düzeylerinin kronik böbrek hasarı progresyonuna etkisi
The effect of different serum potassium levels on progression of chronic kidney disease
  1. Tez No: 533840
  2. Yazar: İVO GÖKMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER CELAL ELÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Giriş Böbrekler potasyum sekresyonu, reabsorbsiyonu ve atılımı regüle eden renal mekanizmalar aracılığıyla potasyum homeostazisinde önemli rol oynamaktadır. Kronik böbrek hastalığı (KBH) olan hastalarda en sık görülen elektrolit bozukluğu hiperkalemidir. KBH'lı bireylerde çok az sayıda çalışmada hiperkalemi, hipokalemi veya farklı serum potasyum (sK) seviyeleri ile KBH progresyonu arasındaki zayıf bir ilişki olduğu ileri sürülmektedir. Bu çalışmanın amacı KBH hastalarında, farklı sK düzeylerinin hastalık progresyonu üzerindeki etkisinin gösterilmesidir. Gereç ve yöntem Bu çalışma en az bir yıl takip edilmiş, 1171 evre I-IV KBH hastası ile gerçekleştirildi. Hasta takiplerinin başında ve sonunda glomerular filtrasyon hızı (GFR) kaydedildi. Ek olarak hasta takipleri sırasındaki ortalama GFR değeri hesaplandı. GFR hesaplamasında CKD-EPI formülü kullanıldı. GFR seviyelerindeki farklılık saptanarak GFR'si azalan hastalar tespit edildi. sK seviyeleri gruplara ayrılarak analiz edildi: Grup 1; 5.5 mmol/1. sK≥5.0 mmol/l hiperkalemi, sK
Özet (Çeviri)
Introduction The kidney plays a major role in potassium homeostasis by renal mechanisms that transport and regulate potassium secretion, reabsorption and excretion. Hyperkalemia is a common electrolyte disturbance in patients with chronic kidney disease (CKD). In CKD individuals, a few studies suggested weak links between hyperkalemia, hypokalemia or different serum potassium levels (sK) and progression of CKD. The aim of this study was to demonstrate the effect of different sK levels on disease progression in CKD patients. Material and Methods The study was performed with 1171 stage I-IV CKD patients followed for at least one year. GFR (glomeruler filtration rate) values were calculated at the beginning and end of the follow-up period. Besides, average GFR values were analyzed during follow-up. GFR was calculated with CKD-EPI formula. Patients with reduced GFR were identified by detecting differences in GFR levels. sK was evaluated categorically: Group 1; 5.5 mmol/l. Hyperkalaemia was defined as sK intervals of ≥5.0 mmol/l. sK