Yabancıların Türkiye'den sınır dışı edilmesi
Deportation of aliens from Turkey
- Tez No: 533853
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEMİL GÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 281
Özet
Son yıllarda Türkiye'nin de içinde bulunduğu coğrafyada yaşanan pek çok zorunlu göç hareketi, yabancılar hukukuna ilişkin yürürlükte olan hükümlerin yetersiz kaldığını göstermiş ve yeni düzenleme arayışı içerisine girilmesine sebep olmuştur. 2013 yılında yürürlüğe giren Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu, yabancılar hukukunda yer alan birçok boşluğu doldurmuş ve sorunlu alanlarda değişikliğe gitmiştir. Bu kurumlardan birisi de sınır dışı etmedir. Çalışmanın amacı, sınır dışı etme kurumuna ilişkin getirilen yenilik ve değişiklikleri ele alarak, doktrinde yer alan görüşler ve mahkeme kararlarıyla birlikte genel olarak konuya ilişkin değerlendirmede bulunulmasını ve tartışmalı olan hususlarda bir sonuca varılmasını sağlamaktır. Bu nedenle çalışma, öncelikle sınır dışı etme kurumuna ilişkin genel değerlendirmelerin yer aldığı birinci bölümle başlamıştır. Bu bölümde sınır dışı etme kurumunun tanımı yapılmış, dayandığı temel düşünceye yer verilmiş, temel hak ve özgürlükler bakımında önemi vurgulanmış, milletlerarası hukukta yer alan temel ilkelerden bahsedilmiş ve son olarak kendisine benzer olan kurumlardan farkı ortaya konmuştur. İkinci bölümde ise, sınır dışı etme kurumuna ilişkin Türk hukukunda yer alan genel sebeplere ve özelde muharip yabancı ordu mensuplarının sınır dışı edilmelerine yer verilmiştir. İlave olarak, son zamanlarda doktrinde ve yargı kararlarında yer alan görüşlere ek olarak geçici koruma altına alınanların sınır dışı edilmelerine ilişkin sınır dışı etme düzenlemesinden bahsedilmiştir. Son olarak, sınır dışı edilmesi gereken yabancılardan olmasına rağmen, hangi şartlar altında bir yabancı hakkında sınır dışı etme kararı alınmayacağı açıklanmıştır. Üçüncü bölümde ise; ilk olarak sınır dışı etme kararının niteliği, bu kararı almaya yetkili olan makam, hangi süreler içerisinde sınır dışı etme kararı alınabileceği ve ne şekilde uygulanabileceğine ilişkin açıklamalarda bulunulmuştur. Son olarak bu kararın alınması halinde ne gibi sonuçların ortaya çıkabileceği ve bu karara karşı başvurulabilecek yollar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, many forced migration occurred in regions including in Turkey have shown that provisions in force concerning the law of aliens are inadequate and that have led to enter into the quest new arrangements. The Law on Foreigners and International Protection, which came into force in 2013, has filled many gaps in law of foreigners and has changed in problematic areas. One of these institutions is deportation. The aim of the study is to provide to make an evaluation on the subject and to reach a conclusion on the issues which are controversial by discuss the innovations and changes related to the institution of expulsion and together with the opinions and court decisions in the doctrine. Therefore, the study started with the first section, which included general evaluations of the deportation institution. In this section, the definition of the deportation institution is given, the basic idea on which it is based is emphasized, the importance of basic rights and freedoms is emphasized, the basic principles in international law are mentioned and the difference between the institutions similar to the ones that are similar to itself is revealed. In the second section, the general reasons in Turkish law concerning the expulsion institution and the expulsion of the members of the foreign military were included. In addition, recently, in addition to the views in the doctrine and judicial decisions, the deportation order relating to the deportation of those under temporary protection has been mentioned. Finally, although it is one of the foreigners to be deported, it is explained under which circumstances a deportation decision will not be taken against a foreigner. In the third section; firstly, the nature of the deportation order, the authority authorized to take this decision, and the periods for which the deportation decision could be taken and the manner in which it could be applied. Finally, the results of this decision and the ways in which this decision can be applied are examined.