Örgüt kültürünün örgütsel muhalefeti şekillendirici rolü: Ulusal ve uluslararası ticaret yapan firmalarda karşılaştırmalı bir analiz
The role of organizational culture in forming organizational dissent: A comparative analysis between domestic and international trading firms
  1. Tez No: 533869
  2. Yazar: SERHAT ATA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SENAY YÜRÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu tez çalışmasıyla örgütsel muhalefet algısının örgüt kültürü bağlamında nasıl şekillendiği sorusunun cevaplanması amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda nicel araştırma yöntemlerinin kullanıldığı bu çalışmada Düzce ilinde ulusal ve uluslararası ticaret yapan firmalarda çalışan 319 beyaz yakalı özel sektör çalışanına anket uygulanmıştır. Elde edilen verilerle SPSS 18.0 programında T-testleri birlikte korelasyon analizi gerçekleştirilirken, AMOS 23.0 programında path(yol) analizi ile veriler çoklu regresyona tabi tutulmuştur. Path analizi sonucunda örgüt kültürünün alt boyutlarından adokrasi kültürünün örgütsel muhalefetin alt boyutlarından yapıcı açık muhalefete pozitif etkisinin olduğu fakat gizli muhalefete negatif etkisinin olduğu, hiyerarşi kültürünün ise yapıcı açık muhalefete negatif etkisi olduğu görülürken gizli muhalefete ise pozitif etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Pazar kültürünün yapıcı açık muhalefete etkisi pozitif yöndedir. Örgüt kültürünün alt boyutları ortalamaları firmaların ulusal ve uluslararası ticaret yapmaları bakımından karşılaştırıldığında adokrasi ve hiyerarşi kültür boyutunun firmaların ticari faaliyet türüne göre farklılaştığı bulunmuştur. Örgütsel muhalefetin alt boyutları ortalamaları firmaların ulusal ve uluslararası ticaret yapmaları bakımından karşılaştırıldığında ise gizli muhalefet boyutu firmaların ticari faaliyet türüne göre farklılaştığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With this thesis, it is aimed to answer how the perception of organizational dissent is shaped within the concept of organizational culture In this study using quantitative research methods, 319 white-collar private sector employees working in national and international trade companies in Düzce province were surveyed. In the SPSS 18.0 program, the correlation analysis and T-tests were performed, while the data were analyzed in a multiple regression with path analysis in the AMOS 23.0 program. As a result of the path analysis, it was found that the adhocracy culture which is one of sub-dimensions of the organizational culture has a positive effect on the constructive articulated dissent which is one of sub-dimensions of the organizational dissent but the negative effect on the latent dissent. While the hierarchy culture has a negative effect on the constructive articulated dissent, but the pozitive effect on the latent dissent. The effects of market culture on the constructive articulated dissent is positive. When the sub-dimensions of the organizational culture are compared in terms of the firms national and international trading, it is found that the cultural dimension of adocracy and hierarchy varies according to the type of commercial activity of the firms. When the sub-dimensions of the organizational dissent are compared in terms of the firms national and international trading, it has been determined that the firms of the latent dissent differ according to the type of commercial activity of firms.