A=60-80 bölgesindeki Fe izotoplarında Gamow-Teller geçiş özelliklerinin Pyatov yöntemiyle incelenmesi
The study of Gamow-Teller transition properties for Fe isotopes in the region of A=60-80 by Pyatov method
- Tez No: 533899
- Danışmanlar: PROF. DR. TAHSİN BABACAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nükleer Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada, 60-80Fe izotoplarına ait Gamow Teller(GT) Geçiş Özellikleri Pyatov Yöntemi ve pn-QRPA formalizmi çerçevesinde incelenmiştir. Bu kapsamda 60-80Fe izotoplarının GT β- ve β+ geçiş şiddetleri hesaplanmış ve enerji değerlerine göre dağılımları verilmiştir. Hesaplamalar, belirtilen Fe izotoplarındaki β- ve β+ GT şiddet dağılımlarında kütle numarası arttıkça ana pikin enerji değerinin sağa ve daha yüksek enerjilere doğru kaydığını ve B(GT)+ değerlerinde de önemli düşüşler meydana geldiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, Gamow-Teller transition properties for 60-80Fe isotopes have been studied within the formalism of pn-QRPA and Pyatov method. Within this context, the β- and β+ GT strengths have been calculated and the distribution of strength values with respect to energy have been presented. Calculation has shown that the energy values of the main peak in β- and β+ GT strength distributions for 60-80Fe isotopes are shifted to higher values as mass number increases, and . significant decreases have also been observed in B(GT)+ values.