İlkokulların 4. ve 5. sınıflarında öğretmenlerin ve ilköğretim müfettişlerinin küme çalışma yönteminin uygulanmasına ilişkin görüşleri
- Tez No: 7746
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜRÜVVET BİLEN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 1989
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZET Bu araştırma, Ankara' daki ilkokullarda görev yapan öğretmenlerin ve ilköğretim müfettişlerinin, kü me çalışma yönteminin uygulanıp uygulanmadığı ile il gili görüşlerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, Ankara*daki ilkokullarda görev yapan öğretmenler arasından, okul çevresinin sosyo-ekonomik düzeyi ile öğretmenlerin cinsiyeti ölçüt alınarak ya pılmıştır. Araştırma; toplam 40 öğretmen ve 20 ilköğ retim müfettişi olmak üzere 60 kişilik bir grupla yü rütülmüştür. Araştırma, altı alt problemden oluşmuştur. Alt problemlere ilişkin bulgular aşağıda özetlenmiştir. 1. Alt PRobiem, İlkokulların dördüncü ve beşin ci sınıflarında görevli öğretmenlerin ve ilköğretim müfettişlerinin, küme çalışma yönteminin ilke ve tek niklerine uygun olarak uygulanıp uygulanmadığına iliş kin görüşleriyle ilgilidir. Bulgulara göre öğretmenle rin, %26.3'ü küme çalışma yöntemini uygulamakta, ilk öğretim müfettişlerinin görüşlerine göre ise bu yönte mi uygulayan öğretmenlerin sayısı %20'yi geçmemektedir. 2. Alt problem, küme çalışma yönteminin etkili bir şekilde uygulanmasında, öğretmenler arasında cin siyetleri bakımından farklılık olup olmadığı ile ilgi- -ii-
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this research is to determine the opinions of the teachers and the primary inspectors who work in Ankara about the application of the group work method. The research was held on the group of totaly 60 people which contains 40 teachers and 20 primary inspec tors. These teachers were selected among the primary school teachers who work in Ankara according to their sexes and the socio-economic- level of school districts. The research constis of 6 subproblems. The fin dings related with the subproblems are summarized as follow : The first subproblem is related with the opinions of the teachers and the primary inspectors in the fourth and fifth grades about the application of group work method whether it was done according to its principles and techniques or not. Where as the findings indicate that 26.3 percent of the teachers apply group work method, the primary inspectors opinions reflect that the amount of the teachers who apply this method do not exceed 20 percent. The second subproblem is whether the efficiency of the usage of group work method is related with the difference between the sexes of the teachers or not. The obtainde results indicate that there is no difference -v--vı- in between the two different sexual groups. The third problem is whether the teachers and the primary inspectors method knowledge is efficient on the application of the group work method is a significant effect on the usage of this method or not. According to the findings 37.2 percent of the teachers and 42.7 percent of the primary inspectors did not agree on that opinion. The fourth subproblem is whether the school libraries and laboratories effect the application of the group work method is according to the teachers and the primary inspectors opinions who work in the schools at the high and low-socio-economic districts or not. According to the findings in the high socio economic schools the group work method with X = 1.5 positive effective, however in the low-socio-economic schools due to lack of school laboratories/ libraries and satisfactory equipments with X = 1.0 negatively effective. The fifth subproblem is related with whether there is a significant difference in between the opinions of the teachers and primary inspectors about the proper application of the group work method or not. The obtained results indicate that there is no significant difference in between these two groups at the a= 0.05 level.-vıı- The sixth subproblem is related with whether there is a significant difference in between the opinions of the teachers and the primary inspectors for the application of this method who work at the different socio-economic- level districts. The findings indicate that there is a significant difference in between the different socio-economic- level teachers and the primary inspectors at the ar 0.05 level. And also there is the same difference in between the teachers and the primary inspectors who work in the high-socio-economic districts.