Keçiboynuzu tozu tereyağı ve zeytinyağı kullanımının sürülebilir çikolatada fiziksel kimyasal ve reolojik özellikler üzerine etkisi
The effect of the use of carob powder butter and olive oil on the physical chemical and rheological properties of spreadable chocolate
- Tez No: 533903
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MURAT KARAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmada farklı seviyelerde keçiboynuzu tozu, şeker, kakao tozu, tereyağı ve zeytin yağının sürülebilir çikolataya ilavesi ile çikolatada meydana gelen fiziksel, kimyasal ve dokusal değişikliklerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, normal sürülebilir çikolata formülasyonunda bulunan pudra şekeri ve kakao tozu keçiboynuzu tozu, bitkisel yağ (palm yağ) ise iki farklı yağ (zeytin yağı, tereyağı) ile ikame edilmiş ve sürülebilir çikolatanın kalite ile biyoaktif bileşikleri üzerine etkisi belirlenmiştir. Keçiboynuzu tozu sırasıyla %50, %66.8 ve %100 seviyelerinde pudra şekeri ve kakao tozu ile ikame edilmiştir. Kontrol sürülebilir çikolata formülasyonunda (örnek1) kullanılan palm yağı sırasıyla %100 zeytin yağı, %100 tereyağı, %50 zeytinyağı, %50 tereyağı ve son olarak %100 zeytinyağı/tereyağı karışımı (m/m) ile ikame edilmiş ve çikolata örneklerinde fiziksel, kimyasal ve reolojik analizler yapılarak kullanılan bileşenlerin etkileri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the physical, chemical and textural changes of chocolate by using different levels of carob flour, sugar, cocoa powder, butter and olive oil in the production of spreadable chocolate. For this purpose; carob powder was replaced instead of sugar and cocoa powder, two different oils (olive oil, butter) were replaced instead of vegetable oil (palm oil) in the normal spreadable chocolate formulation and the effect on the quality, and bioactive compounds of chocolate were determined. Carob powder was replaced with sugar and cocoa powder at the rate of 50%, 66.8% and 100% respectively. Palm oil used in the control chocolate formulation is replaced with 100% olive oil, 100% butter, 50% olive oil, 50% butter and 100% olive oil / butter mixture (m / m) respectively and effects of the components, which are used in the chocolate samples, were investigated by physical, chemical and rheological analyses.