Bayatlamış farklı ekmek çeşitlerinden elde edilen unların kurabiye kalitesi üzerine etkisi
Effects of the flour obtained from different warmed over bread types over the quality of cooky
- Tez No: 533908
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MURAT KARAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada, kontrollü şartlarda bayatlamış normal, ekşi hamur ve tam buğday ekmek çeşitlerinin içlerinden elde edilen ince ve kaba irilikteki unlar %25, 50 ve 75 seviyelerinde kurabiye formülasyonuna ilave edilerek kurabiye üretimi gerçekleştirilmiştir. Un örnekleri ve üretilen kurabiyeler fiziksel, kimyasal analizlere tabi tutulmuştur. Genel olarak değişkenlerden ilave seviyesi daha önemli olmak üzere ekmek çeşidi ve un iriliği, un karışımlarının ve üretilen kurabiyelerin incelenen özelliklerini önemli derecede etkilemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, flour obtained from normal, sourdough and whole wheat bread, which has been become stale in controlled conditions, has been produced by adding to the cooky formulation based on the principal of the levels of 0, 25, 50 ve 75 %. Flour examples and produced cookies have been subject to physical, chemical analysis. Generally, with the point of being more important that addition level of all variances, type of bread and flour particle size effected the features of the produced cookies and flour mix.