Balda hidroksimetil furfural tayini
Determination of hydroxymethyl furfural in honey
- Tez No: 533917
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH TAHİR BAYRAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Hidroksimetil furfural (HMF) balın kalitesinin bozulduğunu gösteren kimyasal bir indekstir. Balın uygun olmayan koşullarda depo edilmesi ve bala uygulanan ısıl işlemler balda HMF oluşumunu arttırmaktadır. Bu çalışmada, spektral, Seliwanoff, HPLC ve Winkler yöntemi kullanarak balda HMF miktarını tespit edecek yöntemler optimize edildi. Ayrıca, dışarıdan HMF eklenen bal örneklerinin ve çeşitli sıcaklık sürelerde ısıl işlem uygulanan bal örneklerinin içerisinde oluşan HMF miktarı bu dört yöntem ile analiz edildi. Bu dört yöntem için gerçeklik, kesinlik, özgünlük, tespit limiti (LOD), tayin limiti (LOQ), geri kazanım ve doğrusallık gibi performans parametreleri ve ölçüm belirsizliği hesaplandı. Sonuç olarak sırasıyla spektral, Seliwanoff, HPLC ve Winkler metotlarına ait geri kazanım değerleri %98,2, %100,2, %102,5 ve %103,3 olarak LOD değereleri ise 0,0011mg HMF/0,1g bal, 0,0007 mg HMF/0,1g bal, 0,0004 mg HMF/0,1g bal ve 0,0012 mg HMF/0,1g bal olarak belirlendi. Buna ek olarak, Seliwanoff yöntemiyle HMF miktarını daha kolay ve hızlı bir şekilde tespit etmek için kolorimetrik renk tabanlı kâğıt tipi bir sensörün ilk aşaması tamamlandı. Son yıllarda her alanda yaygın olarak kullanılan kolorimetrik biyosensör ile HMF tayininin kolay, hızlı ve düşük maliyette yapılması hedeflendi.
Özet (Çeviri)
Hydroxymethyl furfural (HMF) is a chemical index showing the deterioration of honey quality. The storage of honey in unsuitable conditions and the heat treatment applied to the honey increases the formation of HMF in honey. In this study, spectral, Seliwanoff, HPLC and Winkler methods were used to determine the amount of HMF in honey. Furthermore, the amount of HMF that spiked into honey samples and formed by heat treatment were analyzed by these four methods. Trueness, precision, specificity, limit of detection (LOD), limit of quantification (LOQ), recovery, linearity and measurement uncertainty were calculated. Recovery was determined as 98.2%, 100.2%, 102.5%, 103.3% and LOD was determined as 0.0011mg HMF/0,1g honey, 0.0007 mg HMF/0,1g honey, 0.0004 mg HMF/0.1g honey, 0.0012 mg HMF/0,1g honey for spectral, Seliwanoff, HPLC and Winkler methods respectively. In addition, the first phase of a colorimetric color- based paper-type sensor was completed to more easily and quickly detect the amount of HMF by the Seliwanoff method. In recent years, it has been aimed to make HMF determination easy, fast and low cost with colorimetric biosensor which is widely used in all areas.