Düşük plastisiteli killerin kireçle stabilizasyonunda inceliğin etkisi
Effect of fineness on lime stabilization of low plasticity clays
- Tez No: 533972
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bayburt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Zemin stabilizasyonu zayıf mühendislik özelliklerine sahip olan bir zeminin çeşitli yöntemler kullanılarak iyileştirilmesidir. Bu çalışmada, yüzeysel zemin stabilizasyonu kapsamında kireçle stabilizasyon ele alınmıştır. Laboratuvar çalışmaları Bayburt Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Zemin Mekaniği Laboratuvarı'nda gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın ana gayesi, katkı maddesi olan kirecin öğütülebilirliğini incelemek ve öğütülmüş kirecin dayanım ve durabiliteye olan etkisini araştırmaktır. Çalışma kapsamında öncelikle kirecin öğütülebilirliği incelenmiş ve %90'ı 48 mikron altı malzeme olan öğütülmemiş kireç 20 mikron altı seviyeye indirilmiştir. İkinci aşamada Birleştirilmiş Zemin Sınıflandırma Sistemi'ne göre düşük plastisiteli kil olan doğal zemine %2, %4, %6, %8 ve %10 oranlarında öğütülmüş ve öğütülmemiş kireç katılarak deney numuneleri hazırlanmıştır. Serbest basınç deneyleri için kür süreleri 1, 7, 14 ve 28 gün olarak belirlenmiştir. Yapılan deneysel çalışma neticesinde, 28 günlük kür süresinin ardından %6 kireç içeren öğütülmemiş SL6 ve öğütülmüş SGL6 numuneleri maksimum dayanım değerlerini vermişlerdir. SGL6 numuneleri SL6 numunelerine oranla %23,6 daha fazla dayanım göstermişlerdir. Donma-çözülme ve ıslanma-kuruma çevrimi sonuçlarına göre; öğütülmüş kireç katkısı ile hazırlanan SGL grubu zemin numuneleri öğütülmemiş kireç katkısı ile hazırlanan SL grubu zemin numunelerine oranla daha durabil bir davranış göstermişlerdir. Deneylerden elde edilen veriler ışığında, kirecin inceltilmesinin dayanım ve durabilite davranışı üzerinde doğrudan olumlu bir etkisinin olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Soil stabilization is the improvement of a soil with poor engineering properties using various methods. In this study, stabilization with lime was investigated within the scope of surface soil stabilization. Laboratory studies were carried out at the Soil Mechanics Laboratory of Engineering Faculty of Bayburt University. The main aim of the study is to examine the grindability of the lime, which is additive and investigate the effect of grinded lime on strength and durability. In this study, firstly, the grindability of the lime was examined and ungrinded lime, 90% of which is below 48 microns, was reduced to less than 20 microns levels. Secondly, the test samples were prepared by adding 2%, 4%, 6%, 8% and 10% of grinded and ungrinded lime to a low plasticity clay according to the Unified Soil Classification System. Curing times for strength test were determined as 1, 7, 14 and 28 days. As a result of the experimental study, after 28 days of curing time, the ungrinded SL6 and the grinded SGL6 samples that contained 6% of lime had maximum strength values. The SGL6 samples showed 23,6% more strength than SL6 samples. According to the results of freezing-thawing and wetting-drying durability tests, the SGL samples prepared with grinded lime showed more durabil behaviour with respect to the SL samples prepared with ungrinded lime. In the light of the data obtained from the experiments, it can be concluded that fineness of the lime has a direct positive effect on the strength and durability characteristics.